Związek między psychiką a niepłodnością kobiet

patient-470514_960_720Niepłodność to problem medyczny, społeczny i psychologiczny. Wywołuje problemy emocjonalne takie jak na przykład stres, który może skutecznie utrudnić zajście w ciążę.

Niepłodność kobiet a depresja

Kobiety, które nie mają własnych komórek jajowych, czują się gorsze, obarczają się winą, cierpią na stany lękowe. Panie leczone z powodu niepłodności bardzo często przyznają, że jest to najbardziej traumatyczne doświadczenie w ich życiu. U 30% z nich stwierdza się depresję. Jest to jeden z powodów, dla którego w pełni zdrowe kobiety, mające już potomstwo, decydują się na oddanie komórek jajowych. Zagadnienie to w wielu kręgach społecznych pozostaje jednak tematem tabu.

Osaczone kobiety

W pierwszym roku leczenia niepłodności, kobiety zwykle nastawione są optymistycznie, wierzą w powodzenie terapii. Problem rozpoczyna się dwa, trzy lata od momentu rozpoczęcia terapii. Kobiety czują się osaczone – na każdym kroku widzą kobiety w ciąży, rodziny z dziećmi. Reklamy, filmy, a nawet rodzina mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia samopoczucia. Niepłodność nie jest czymś, czym się człowiek chwali, dlatego znajomi, krewni często dopytują, kiedy para w końcu powiększy rodzinę, nie wiedząc o problemie z niepłodnością.

Obciążony układ rozrodczy

Przewlekły stres intensywnie oddziałuje na szlaki neuro-hormono-endykronologiczne. Hormon stresu – kortyzol, jest większy u kobiet niepłodnych niż tych, które nie mają problemu z zajściem w ciążę. Na układ rozrodczy negatywnie wpływa także podwyższony poziom czynnika martwicy nowotworów (TNF) i zwiększona liczba limfocytów NK (natural killers).

Osłabione relacje małżeńskie

Pary walczące z niepłodnością uprawiając seks koncentrują się na roli prokreacyjnej współżycia, co prowadzi do zaniku spontaniczności. Może to poważnie zaburzyć relacje małżeńskie.

Zaburzenia psychiczne a niemożność zajścia w ciążę – sprzężenie zwrotne

Brak równowagi emocjonalnej utrudnia zajście w ciążę. Z kolei brak efektów starań o dziecko sprawia, że kobieta czuje jeszcze większy ciężar psychiczny. Aby przerwać to błędne koło potrzeba  wzajemnego wsparcia partnerów, rodziny i fachowej pomocy medycznej, w tym opieki doświadczonego psychologa.