Co zrobić, żeby skutecznie zadbać o stan systemu wentylacji w budynku?

Czyste, świeże powietrze jest nam niezbędne do normalnego funkcjonowania, a jego sprawną wymianę w mieszkaniu/domu zapewnia między innymi prawidłowo działający system wentylacji.

Jak się o nią prawidłowo zatroszczyć? Co szczególnie zasługuje na naszą uwagę?

Co właściwie nam grozi, jeśli zaniedbamy wentylację?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, co niestety nam grozi, jeśli nasza wentylacja nie będzie funkcjonowała wystarczająco wydajnie? Przede wszystkim, taki stan rzeczy może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mieszkańcy wówczas niekiedy skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości, jak chociażby ból głowy czy problemy z odpornością. Co natomiast może świadczyć o tym, że z wentylacją coś jest nie tak? Chociażby pojawianie się charakterystycznej wilgoci na ścianach.

Wybór odpowiedniej metody wentylacji

Ta kwestia powinna zostać przez nas szczegółowo przeanalizowana już na etapie budowy nieruchomości. Wybór odpowiedniego systemu wentylacji jest zdecydowaną podstawą dla późniejszego komfortu użytkowania danego budynku. Do wyboru mamy obecnie wentylację grawitacyjną oraz mechaniczną. Pod względem montażu wentylacji naprawdę nie warto chodzić na żadne kompromisy, podobnie jak w sytuacji, kiedy decydujemy się na rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja. Trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję i porównać wady oraz zalety opcji, które zamierzamy zastosować.

Kratka wentylacyjna musi być czysta!

Kratki wentylacyjne w mieszkaniach i domach mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie wentylacji, dlatego koniecznie trzeba zatroszczyć się o ich stan. Przede wszystkim, powinny być one regularnie i bardzo dokładnie czyszczone. Kurz może bowiem negatywnie oddziaływać na przepuszczanie mas powietrza i bardzo utrudniać prawidłową pracę wentylacji.

Wentylacja wymaga naszej uwagi! Nie można zapominać, że jest ona niezwykle istotna dla kondycji budynku oraz zdrowia mieszkańców. Naturalnie, podane powyżej wskazówki nie wyczerpują całkowicie tematu dbania o stan wentylacji. Koniecznością jest stosowanie się do zaleceń specjalistów.