Żłobek – czy to dobra opcja dla dziecka?

child-476507_640Kiedy po rocznym urlopie macierzyńskim młoda mama musi wrócić do pracy, pojawia się problem zapewnienia odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Nie jest to proste, zwłaszcza, jeśli tata dziecka także pracuje, a w bezpośrednim otoczeniu młodych rodziców nie ma uczynnych cioci czy dziadków, które mogłyby otoczyć malucha opieką. Czy w takiej sytuacji warto zapisać dziecko do żłobka?

Kiedy warto zapisać dziecko do żłobka?

Nie ulega wątpliwości, że dziecku od urodzenia do około 3. roku życia najlepiej jest ze swoją mamą, tatą czy kochającą babcią. Niestety, nie każdy rodzic może pozwolić sobie na co najmniej 3-letnią przerwę w karierze zawodowej, a dziecku nie jest potrzebne heroiczne poświęcenie mamy, która zamiast realizować swoje ambicje zawodowe, spędzi kilka lat tylko z dzieckiem. Trzeba wypośrodkować czas, w którym mama pracuje i kiedy całą uwagę skupia na swoim synu lub córce.

W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad zapewnieniem najlepszej opiece maluszkowi. Można albo zapisać dziecko do żłobka, albo zatrudnić nianię. Żłobek jest w stanie zaoferować dziecku coś więcej niż opieka dorosłej osoby w domu – kontakt z rówieśnikami i właściwe stymulowanie wczesnego rozwoju psychoruchowego za pośrednictwem specjalistów. Kluczowe jest wybrać taką placówkę, która ma renomę i dobra opinię wśród rodziców. Warto dużo wcześniej poszukać żłobka, który w 100 procentach będzie spełniał nasze oczekiwania. Musimy mieć pewność, że będą tam troskliwie zajmować się dzieckiem, odpowiednio kształtować i rozwijać jego umiejętności i unikalne zdolności.

Co może zaoferować żłobek?

Opieka w żłobku powinna być kompleksowa. Dziecko musi mieć zapewnione pościel, zabawki, materiały edukacyjne, napoje, zdrowe przekąski czy zajęcia dodatkowe dostosowane do jego wieku i umiejętności. Najczęściej żłobki oferują opiekę w wymiarze nawet 10-12 godzin dziennie, dlatego praca zmianowa nie musi być problemem dla rodziców. 

Dobry żłobek zapewni także wyżywienie, choć na ogół trzeba liczyć się z tym, że trzeba je opłacić dodatkowo.  Placówka może świadczyć dodatkowe usługi związane z tzw. WWR – Wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, czego przykładem jest Żłobek Kum Kum na warszawskiej Woli.

Dla rodziców ciekawą opcją wyboru jest skorzystanie ze żłobka nie tylko w dzień powszedni, ale również w weekendy. Niektóre placówki prowadzą i taką działalność, dzięki czemu rodzice mogą wyjść gdzieś np. z przyjaciółmi, nie martwiąc się przy tym o zapewnienie fachowej opieki dla swojego dziecka.