Żelazne zasady zimowania motocykli

zimowanie-motocyklaKiedy przyjdzie późna jesień, zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować swój motor do zimy. Istnieje kilka reguł, których powinieneś się trzymać.

Jeśli jesteś pewny, że w trakcie zimy nie będziesz potrzebował motoru, warto go odpowiednio zabezpieczyć, aby na wiosnę był niemal jak nowy. Postępując według kilku reguł, będziesz miał pewność, że nic nie uszkodzi Twojego sprzętu i bezpiecznie przetrwa nawet największe mrozy.

Umyj i wysusz motocykl

Rzecz pierwsza i w sumie najważniejsza. Musisz koniecznie dokładnie oczyścić z błota i innych, przeróżnych zanieczyszczeń. Usuń plamy ze smaru czy pozostałości po owadach. Dokładnie go osusz, dzięki temu masz pewność, że w przyszłości kropelki wody nie przyczynią się do powstawania rdzy.

Zatankuj do pełna

Twój motor zostanie odstawiony na dłuższy czas. To z pewnością mogłoby przyczynić się do osadzania wilgoci. Dlatego też zatankuj motor do pełna. Dzięki temu zmniejszysz wewnętrznie powierzchnię zbiornika i zapobiegniesz osadzaniu się w nim wilgoci, a tym samym powstawaniu korozji. Nie ma problemu, jeśli garażujesz motocykl w ogrzewanym miejscu.

Zadbaj o akumulator

Bez dobrego akumulatora nigdzie nie pojedziesz. Nie da rady nawet zapalić sprzęt. Dlatego i na niego trzeba zwrócić uwagę. Dobry pomysłem jest odłączenie wszystkich urządzeń, które czerpią z niego moc, np. alarm czy immobilizer. Wiele osób decyduje się również na całkowite odłączenie akumulatora i na okres zimy – przechowywanie go w domu bądź innym ogrzewanym pomieszczeniu. To również dobry pomysł na podtrzymanie żywotności akumulatora i na wiosnę uniknięcia wydatków na nowy.

Zadbaj o opony

Najlepiej, aby motocykl stał na centralnej podstawce. Możesz wówczas zmniejszyć ciśnienie w oponach do połowy. Jeśli jednak nie dysponujesz taką podstawką, nie spuszczaj powietrza. Co najmniej raz w miesiącu powinieneś też pamiętać o przetoczeniu motocykla.

Co z tym silnikiem?

Uruchamianie silnika podczas zimowania jest możliwe tylko wtedy, jeśli stoi on w suchym i ciepłym miejscu. W przypadku nieogrzewanego garażu, lepiej odpuścić te czynność. W przeciwnym wypadku będzie skraplać się para wodna, która może przyczynić się do korozji.

Jeśli nie dysponujesz odpowiednim miejscem do garażowania Twojego motoru, możesz skorzystać z ofert firm, np. Astar, która zajmie się kompleksową opieką i przechowywaniem Twojego motoru.