Żeglarstwo śródlądowe w dobie smartfonów

Elektronika już dawno dotarła do żeglarstwa, zwłaszcza morskiego. Mimo to zaczyna mieć ogromny wpływ na żeglarstwo śródlądowe, choćby nawet w aspekcie sterowania jednostką. Przecież sternik żaglówki wpatrzony w monitor znajdujący się nad kołem sterowym nie jest już niczym nowym. Również normą wyposażenia wnętrza łodzi kabinowej jest radio i telewizor.

Ogromna większość żeglarzy zabiera ze sobą aparaty komórkowe lub smartfony. Coraz częściej mają ze sobą tablety lub laptopy. Internet mobilny to także norma. Ponadto w dobrym tonie jest by nawet najmniejsza przystań żeglarska miała wi-fi. Mimo to zanim się obejrzymy również normą będą aplikacje mobilne.

Aplikacja mobilne dla żeglarzy

Aplikacje mobilne funkcjonują już od pewnego czasu w żeglarstwie morskim. Ułatwiają w znacznym stopni nawigację. Są takie, które monitorują trasy okolicznych jednostek, pokazują zanurzenie kotwicy lub zawierają animowaną mapę pogody łącznie z lokalizacją burz.

Idąc za tymi przykładami szybko zaczęto tworzyć aplikacje żeglarzom śródlądowym. Od popularnego GPS wskazującego szlak, poprzez mapę przystani do rezerwacji żaglówek lub motorówek. Województwo warmińsko-mazurskie zamówiło darmową aplikację „Bezpiecznie nad wodą”, zawierającą między innymi wskazówki jak udzielać nad wodą pierwszej pomocy.

Są też aplikacje dotyczące pogłębiania typowo żeglarskich umiejętności, na przykład sposobów wiązania węzłów.

Uniwersalną (i również bezpłatną) aplikacją stworzoną głównie dla żeglujących po Wielkich Jeziorach Mazurskich jest „Mazury Mini Locja”. Zawiera mapę żeglarską tego obszaru, GPS, pokazuje pogodę większych jezior, posiada kompas oraz zestaw niezbędnych oznakowań związanych z żeglowaniem. Z tej aplikacji mogą korzystać zarówno żeglarze, jak i motorowodniacy.

Oczywiście na początku jest ważne obliczenie trasy i tu może okazać się pomocna aplikacja NaviApp Mazury, która niestety nie była aktualizowana od 2014 roku. Działa na Androidzie i dostępna jest na platformie Google Play.

Są oczywiście aplikacje mocno sprofilowane, pozwalające żeglarzowi przeliczyć błyskawicznie jednostki dotyczące szybkości wiatru. Współrzędne położenia jednostki w prosty sposób pokazuje aplikacja SailDroid.

Nowością na rynku jest NaviSail – o wiele więcej niż aplikacja. Jest to system wyznaczający najkrótszą trasę do celu, z mapą ponad 20 tys.km szlaków wód śródlądowych w całej Polsce oraz aktualną prognozą pogody, działającą również offline na smartfonach i tabletach. Bez problemu też odnajdzie się miejsca i obiekty na wodzie oraz w pobliżu brzegu.

Oprócz aplikacji

Oczywiście na jednostce pływającej po jeziorze lub rzece bardzo ważne są inne urządzenia elektroniczne, choćby nowoczesne echosondy lub plotery. Dodatkowo ich ceny stały się bardzo przystępne, podobnie jak innych urządzeń korzystających z nawigacji satelitarnej. Oczywiście można do tego jeszcze dodać inne urządzenia dla indywidualistów, na przykład autopiloty.