Zawiłe prawa panujące na rynku odzieży

Ubrania to rzeczy, które należy wymieniać regularnie. Sklepy odzieżowe prześcigają się w ofertach i przyciągają klientów. Konsument rzadko kiedy zdaje sobie sprawę z kilku faktów.

Jaki jest koszt wytworzenia pojedynczego ubrania? Skąd biorą się tak częste promocje? To tylko niektóre kwestie, o których warto wiedzieć.

Wszystko produkuje się w Chinach?

Branża odzieżowa w dużej mierze opiera się na wschodnich fabrykach. Azjaci pracują w pocie czoła za niskie stawki. Szacuje się, że koszt wytworzenia jednej pary spodni zawiera się w mniej niż pięciu dolarach amerykańskich. Skąd zatem biorą się ceny sklepowe?

Naturalnie należy towar przetransportować do miejsca docelowego. Przy ogromnej ilości produktów, koszt dostawy maleje. Ogromną część zysków pobiera zatem sam sklep. Trzeba przyznać, że produkty z popularnych ,,sieciówek” charakteryzuje wątpliwa jakość wykonania oraz często słaby skład materiałowy.

Cena determinuje rynek?

Najprostszą odpowiedzią na popularność produktów z dużych sklepów jest ich niska cena. Można zawsze wykonać dany element garderoby ,,na wymiar”. Pozwalają na to maszyny szwalnicze, w które zaopatrują się lokalni producenci.

Rynek pozwala na odpowiednie zarobki w bardziej specjalistycznych przypadkach. Gdy chodzi o ukrycie wad (na przykład nadmiernej tuszy) albo dopasowanie marynarki do sylwetki. Zawód krawca jest jednak dość zamknięty. Poza dużymi miastami, ciężko z niego wyżyć.

Wracając do samej ceny, ciężka praca fachowca odpowiednio kosztuje. Należy wybrać materiał, dokonać szeregu pomiarów oraz w profesjonalny sposób wykorzystać narzędzia (w tym maszyny do szycia). Nasze trudy nagradza efekt końcowy, lubimy dobrze wyglądać, a idealnie dopasowany ubiór dodaje nam szyku oraz elegancji.

Sztuczki sklepowe?

Każdego z nas przyciąga duży napis ,,promocja”. Sklepy doskonale o tym wiedzą, dlatego też często oszukują klientów. Drobne kłamstwo polega na zawyżeniu ceny przed samą obniżką. Trzeba sobie uświadomić jedno, rynek działa na zasadzie ,,prawa zysku”. Nikt nie obniży ceny towaru wyłącznie po to, aby przyciągnąć klientów.

Warto umiejętnie tworzyć naszą domową szafę. Powinny się tam znaleźć produkty różne, dopasowane do okazji oraz naszego nastroju. Nie ograniczajmy się wyłącznie do ubrań znanych firm. Przed zakupem sprawdzajmy skład materiałowy oraz ogólną jakość wykonania (w tym szwów).