Zalety grania w gry komputerowe

Jakie wady i zalety ma granie w gry komputerowe?

Obecnie coraz więcej osób interesuje się grami komputerowymi. Szeroka oferta tytułów dostępnych na rynku i ich atrakcyjność powoduje, że zapalonymi graczami stają się nie tylko nastolatkowie, ale coraz częściej także ich rodzice i dziadkowie. Nadal jednak spora grupa osób wskazuje przede wszystkim na zagrożenia wynikające ze spędzania długiego czasu przed ekranem komputera, takie jak wady wzroku i postawy czy możliwość uzależnienia. Tymczasem gry komputerowe, jeśli potrafimy z nich korzystać z umiarem, mogą być bardzo rozwijające. Przedstawiamy zalety gier komputerowych.

Ćwicz swój umysł i rozwijaj liczne zdolności grając w gry komputerowe

Spośród tytułów dostępnych na rynku, możemy znaleźć wiele propozycji gier, które pomagają ćwiczyć umysł i rozwijać liczne zdolności. Pierwszym skojarzeniem mogą być gry edukacyjne – w wielu przypadkach jednak nieporównywalnie większy pozytywny wpływ na rozwój intelektu mogą mieć pozycje reklamowane jako czysto rozrywkowe.

Oczywiście, najprostsza strzelanka nie będzie przyczyniała się zbytnio do rozwoju intelektualnego. Co innego rozbudowane, wielowątkowe gry strategiczne, które wymagają umiejętności planowania, kojarzenia faktów i rozwiązywania logicznych łamigłówek. Gracze często podkreślają fakt, że granie w gry komputerowe rozwija wyobraźnię. Warto również podkreślić fakt, że wiele z gier pozwala ćwiczyć refleks, spostrzegawczość i wielozadaniowość. Są to umiejętności, które bardzo przydają się w realnym życiu.

Możliwość rozwijania zainteresowań i doświadczania rzeczy, których nigdy nie dane byłoby nam przeżyć w realnym życiu

Granie w gry komputerowe przede wszystkim daje możliwość, by doświadczyć w wirtualnej rzeczywistości rzeczy, których nigdy nie dane byłoby nam przeżyć naprawdę. To sprawia, że mali chłopcy chętnie wcielają się w średniowiecznych rycerzy, a kobiety pracujące w korporacjach z upodobaniem grają w gry farmerskie do pobrania.  

To doskonały sposób na to, by nie ponosząc dużych kosztów, wypróbować specyfikę bardzo wielu zajęć i zawodów.  Gry umożliwiają rozwijanie różnorodnych zainteresowań i pogłębianie wiedzy. Siadając przed swoim komputerem można ćwiczyć pilotowanie wojskowego samolotu lub eksplorować świat dinozaurów. Możliwości, jakie dają gry komputerowe, sprawiają, że wiele z nich wykorzystywanych jest również w szkołach czy na uczelniach dla łatwiejszego i atrakcyjniejszego przyswajania wiedzy.

Jak widać, gry komputerowe mają bardzo wiele zalet i nie muszą być wyłącznie odmóżdżającą rozrywką. Warto jednak starannie wybierać tytuły, po które sięgamy i kontrolować czas spędzany przed monitorem.