Zakłady produkcyjne coraz więcej inwestują w parki maszynowe

przemyslNie tak dawno posiadanie w swojej firmie kilku maszyn było rzadkością biorąc pod uwagę koszt jaki trzeba było ponieść na ich zakup. Dzisiaj chcąc poważnie myśleć o produkcji musimy posiadać rozbudowany park maszynowy. Jest to spowodowane faktem, iż obecnie złożoność produktów jest coraz większa. Elementy, które wymagają kilkukrotnej obróbki to obecnie standard. Nie wystarczy jedna maszyna, aby tego dokonać. Mowa tu oczywiście o tradycyjnych urządzeniach.

Nowoczesne obrabiarki typu CNC nie miałyby z tym problemu. Tak czy inaczej wraz z rozwojem coraz większy nacisk stawia się na automatyzację przemysłową. Co w rzeczywistości kryje się pod tym określeniem?

 

To tak naprawdę wyposażenie zakładów w maszyny, które są w stanie wykonać za nas wiele czynności w trakcie produkcji. Niekiedy są nawet w stanie całkowicie wykonać produkowany artykuł. Zdarza się to najczęściej na rozbudowanych liniach produkcyjnych spotykanych przeważnie w branży spożywczej. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale wiele z produktów jakie kupujemy w sklepie powstaje z pomocą profesjonalnej automatyki. Mleko, serki, puszki czy napoje właściwie każdy artykuł przeszedł przez jakiś zautomatyzowany proces. Każda branża produkcyjna opiera swoje funkcjonowanie o maszyny. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego biorąc pod uwagę fakt, iż zapotrzebowanie na wyroby jest coraz większe. Dziś to nie tylko kraj, ale cały świat swoi dla nas otworem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze towary eksportować do Europy czy nawet Chin. Zresztą nasze produkty są bardzo cenione za granicą. Rozbudowa parku maszynowego to dla przedsiębiorstwa szansa, aby pozyskać nowych odbiorców. Bez tego ciężko jest sprostać lokalnym potrzebom, a co dopiero myśleć o czymś więcej. Nie trzeba zatem przekonywać przedsiębiorców, ze jest to właściwy kurs. Niestety samo posiadanie odpowiedniego zaplecza nie zapewnia samego zysku. Jak każdy doskonale wie każda maszyna może ulec awarii, a zwłaszcza taka, która jest mocno eksploatowana.

 

Należy o tym pamiętać jeśli decyduje się zautomatyzować nasz zakład. Musimy zdawać sobie sprawę, że park maszynowy to nie jedynie zysk, ale również i koszt. Trzeba wciąż serwisować urządzenia, aby nie ulegały one różnym usterkom. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ustrzec się niechcianych przestojów. Jednak mimo takich problemów jest to nadal dobra inwestycja. Mając na uwadze, że automatyka przemysłowa to przyszłość zakładów produkcyjnych trzeba bez przerwy inwestować w nowe rozwiązania. Urządzenia sterowane komputerowo zapewniają niezwykłą dokładność oraz wydajność. Dlatego też powinno się w miarę możliwości decydować się na wymianę starych maszyn na nowe.

Jeśli zaplanujemy to w perspektywie dłuższego czasu to nie powinno to być dużym obciążeniem dla firmy. Nikt tak naprawdę nie wie jak będzie wyglądała automatyzacja za kilkanaście lat. Patrząc jednak na maszyny, które niekiedy pracują już przeszło dwadzieścia lat ze spokojem można inwestować w dzisiejsze rozwiązania. Na pewno będą one służyły nie mniej niż te dotychczasowe.

Artykuł przygotowany przez firmę Automatik Sp. z.o.o. specjalizującej się w automatyce przemysłowej.