Dziecko

Zabawki interaktywne – sposób na szybki rozwój Twojego dziecka

hasbro-furbyRodzice często zastanawiają się nad tym, czy można wspomóc rozwój dziecka? Jakie zabawki będą najbardziej odpowiednie i co sprzyjać będzie wzrostowi umiejętności społecznych i intelektualnych malucha? Na te pytania postaramy dać odpowiedź w tym artykule.

Zabawki – rodzaje

Bez wątpienia, ważnym elementem rozwoju każdego dziecka jest zabawa oraz związane z nią różnorodne zabawki. Na półkach sklepów znaleźć można bogaty wybór pluszaków, gier, samochodów, klocków i innych przedmiotów cieszących wzrok i zachęcających maluchy do zabawy. Wśród tych produktów przeznaczonych dla dzieci można znaleźć zabawki tradycyjne, interaktywne i edukacyjne.

W ostatnim czasie, wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się zabawki interaktywne i edukacyjne. Większość dorosłych często zastanawia się nad tym, czym tak naprawdę są zabawki interaktywne i edukacyjne oraz jakie cechy powinny mieć, aby w optymalny sposób pozytywnie wpływać na rozwój dziecka.

Zabawki interaktywne to takie, które wchodzą w interakcję z bawiącym się nimi dziećmi. Ich funkcją jest stworzenie warunków do wzajemnego oddziaływania na siebie dziecka i zabawki. Innymi słowy, funkcją zabawki interaktywnej jest oddziaływanie na dziecko oraz umożliwienie oddziaływania dziecka na zabawkę.

Inną, choć w praktyce posiadające także cechę interaktywności, są zabawki edukacyjne. Pozwalają one zdobyć dziecku nowe umiejętności. Bez wątpienia, są jednym ze sposobów poznawania świata, odkrywania jego tajemnic i pierwszego kontaktu z nauką. Co ciekawe, zabawki edukacyjne to także zabawki interaktywne, ponieważ oddziaływają na dzieci i wyzwalają w najmłodszych potrzebę reakcji.

Zabawki interaktywne dla małych i dużych dzieci

Współcześnie rodzice kładą duży nacisk na dynamiczny rozwój swoich pociech. Pęd do wiedzy oraz jej różnorodność sprawia, że rodzice chcieliby przekazać swoim milusińskim wiedzę w sposób ciekawy i inspirujący, który zachęcał będzie dzieci do własnych dalszych poszukiwań naukowych.

W efekcie, niezwykle poszukiwane stały się zabawki interaktywne i edukacyjne. Wiele z nich bije rekordy popularności wśród dzieci i młodzieży. Odpowiednio dobrane przedmioty o charakterze interaktywnym mobilizują dziecko do wysiłku intelektualnego oraz pomagają mu sprawnie pozyskiwać wiedzę w ramach nieznanych obszarów nauki, sztuki czy kultury. Nawet niewinnie wyglądający miś może być doskonałą zabawką interaktywną, jeśli tylko stwarza warunki do zaistnienia interakcji.

Na rynku znaleźć można zabawki interaktywne przeznaczone dla dzieci i młodzieży w różnymi wieku. Są one dostosowane do ich potrzeb intelektualnych i pozwalają w różnorodny sposób rozwijać nowe kompetencje edukacyjne i społeczne.

Z pewnością doskonałą zabawką interaktywną dla niemowlaka będzie mata edukacyjna, która pozwoli mu poznać nowe faktury, smaki i różnorodność form, kolorów oraz dźwięków. Dla nastolatka z kolei polecamy roboty, które można samodzielnie składać.

Zalety i wady zabawek interaktywnych

Bezsprzeczną zaletą tego rodzaju zabawek jest ich funkcja poznawcza i edukacyjna. Korzystając z takich produktów dziecko szybko, bo przez zabawę, uczy się nowych zagadnień, eksploruje nieznane dziedziny nauki, rozpoznaje przyczynę i skutek. To właśnie ta cecha sprawia, że zabawki interaktywne mają tak ogromną rzeszę zwolenników zarówno wśród rodziców, jak i bezpośrednich odbiorców – czyli dzieci i młodzieży.

Kupując zabawki interaktywne czy edukacyjne warto zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie ich do odbiorcy. W ten sposób, najszybciej trafi się w potrzeby intelektualne obdarowanego.

Bez wątpienia, wadą zabawek interaktywnych jest ich cena. Zazwyczaj jest ona adekwatna do wysokiej jakości wykorzystanych materiałów, zastosowanych rozwiązań (często są to najnowsze technologie) oraz badań, których przeprowadzenie jest niezbędne do właściwego dostosowania zabawki do danego odbiorcy. Jedno jest jednak pewne, ich wartość edukacyjna jest bezcenna.