Z czego powinien być zrobiony mój dach?

sawmill-1049779_640Dach jest jednym z najbardziej kosztochłonnych elementów przy budowie domu. Warto wcześniej zaplanować, w jakiej technologii zostanie on wykonany. Zasadniczo im prostszy dach, tym jego wykonanie będzie tańsze. Z czego najlepiej go wznieść?

Typ dachu

Dom jednorodzinny może być przykryty dachem jednopołaciowym lub wielopołaciowym. Wyróżniamy dachy jedno lub dwuspadowe, przy których potrzebne jest znacznie mniej elementów do budowy niż w przypadku innych rodzajów zadaszenia budynków mieszkalnych. Proste, jednopołaciowe dachy będą tańsze od innych.  Nie warto przy tym oszczędzać na materiałach, z których zostanie zbudowany dach, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na przyszłe koszty związane z eksploatacją budynku, zwłaszcza na koszty ogrzewania.

Strop i więźba dachowa

Pomimo faktu, że drewno nie należy do najtańszych materiałów budowlanych, strop drewniany będzie znacznie tańszy, niż ten wykonany z materiałów prefabrykowanych.  Drewno stanowi tradycyjny materiał do wznoszenia konstrukcji dachów.  Więźby dachowe, podobnie jak strop, mogą być wykonane z drewna. Najczęściej do tego celu stosowana jest wysuszona tarcica z drewna iglastego, ale warto także wykorzystać drewno czterostronnie strugane i suszone komorowo lub drewno klejone. Należy przy tym zaznaczyć, że drewno na dach musi być dobrze przygotowane – przejść proces impregnacji, zyskać odpowiednią wilgotność przy suszeniu i pożądaną przez konstruktorów dachu klasę wytrzymałości. Takie zabiegi na drewnie przeprowadza m.in. Tartak Jasienica, który dostarczy drewno na więźbę dachową.

Można ją zrobić z drewna o wilgotności pomiędzy 15 a 18 proc., najlepiej suszonego komorowo, poddanego obróbce struganiem. Dobrze w roli budulca na więźbę dachową sprawdzają się najtwardsze gatunki polskich drzew – dąb, modrzew, cis czy wiąz. Tańszym wyborem będzie drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe.

Pokrycie dachowe

Ostatnim krokiem przy budowie dachu jest jego zwieńczenie pokryciem dachowym. Najczęściej służy przy tym dachówka ceramiczna, która średnio kosztuje od 50 do 70 zł za mkw. Można wykorzystać także nieco tańszą blachodachówkę lub dachówkę betonową. Przed jej położeniem należy dokonać wstępnego krycia dachu – papą lub membraną dachową. Do położenia papy potrzebne jest deskowanie, co zwiększa koszty budowy dachu.

Dobrze wykonany dach nie powinien powodować uciekania ciepła na zewnątrz, ale za to powinien zabezpieczać wszelkie mostki termiczne, sprzyjając efektywnemu i oszczędnemu ogrzewaniu budynku mieszkalnego.