Wyszczuplające pasy wibrujące – czy są skuteczne?

Wyszczuplające pasy wibrujące to elastyczne urządzenia, które przeznaczone są do spalania tkanki tłuszczowej oraz modelowania sylwetki. Budzą one sporo kontrowersji i pytań o skuteczność. Pasy odchudzające wykorzystują wibracje, które wprawiają w ruch tkankę mięśniową. Bezpośrednim następstwem ich działania jest podwyższenie temperatury ciała oraz dotlenienie mięśni, na które oddziałują wibracje.

Wyszczuplające pasy wibrujące – rodzaje i zasada działania

Pasy wibrujące są niewielkimi urządzeniami, które wzmacniają mięśnie poprzez wprawianie ich w ruch. Działanie tych urządzeń można porównać do rozgrzewającego masażu, bowiem w wyniku wibracji zwiększa się temperatura ciała. Po nałożeniu pasa odchudzającego dochodzi również do przyspieszenia metabolizmu, dzięki czemu szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa. Pasy wibrujące wspomagają ponadto funkcjonowanie układu krwionośnego i pozytywnie wpływają na pracę serca. Na rynku dostępnych jest kilka typów pasów wyszczuplających. Wyróżnić możemy:

  • pasy wibrujące pobudzające tkankę mięśniową do pracy,
  • pasy zwiększające wydzielanie potu w trakcie wysiłku fizycznego,
  • pasy podnoszące temperaturę ciała,
  • pasy wspomagające stabilność kręgosłupa w trakcie wysiłku fizycznego [1].

Pasy wibrujące – jak ich używać?

Pas wibrujący można zastosować na różnych partiach ciała – najczęściej używa się go w celu zredukowania tkanki tłuszczowej na brzuchu lub udach. Bez względu na to, jaki typ urządzenia wibrującego stosujemy, zaleca się zakładać je na co najmniej 30 minut dziennie. Najlepsze efekty przyniesie połączenie pasa wyszczuplającego z aktywnością fizyczną oraz zdrowym odżywianiem [1].

Pasy wyszczuplające – efekty odchudzania

Skuteczność pasów wibrujących uzależniona jest od wielu czynników, wśród których wymienić należy przede wszystkim: częstotliwość stosowania, początkową zawartość tkanki tłuszczowej oraz stopień aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest również ustalenie prawidłowego planu żywieniowego i przestrzeganie diety. Należy pamiętać, że pasy wibrujące tylko w niewielkim stopniu spalają tkankę tłuszczową. Największe korzyści, jakie wiążą się z ich stosowaniem, to ujędrniona skóra, wzmocnione mięśnie i zredukowany cellulit. [2]. O odchudzającym działaniu pasów wibrujących możemy mówić dopiero w sytuacji, gdy ich stosowanie połączymy z innymi czynnościami poprawiającymi wygląd sylwetki, jak wspomniane wcześniej dieta i aktywność fizyczna.

Pasy wibrujące – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do używania pasów wibrujących jest ciąża. Dotychczas nie przeprowadzono badań, które udowodniłyby, że stosowanie pasów wyszczuplających jest szkodliwe dla przyszłej mamy lub dziecka, ale ze względów zapobiegawczych odradza się ich stosowanie w okresie ciąży. Pasów wibrujących nie powinny również używać osoby ze sztucznym rozrusznikiem serca – wibracje mogłyby zakłócić jego pracę [2].

 

  1. Bradley M., How to use a Slimming Belt: http://www.healthguidance.org/entry/12914/1/How-to-Use-a-Slimming-Belt.html [dostęp: 30.01.18 r.]
  2. Ahmad S., 5