Wyposażenie nie tylko kobiece – wyposażenie pomocne w parkowaniu

W Polsce silnie jest przekonanie, że kobiety nie potrafią wykonywać manewrów, a parkowanie przerasta umiejętności większości z nich.

Prawdą jest, że parkingi, szczególnie te przy sklepach, stanowią istną paradę kierowców słabych lub niekulturalnych, a samochód zajmujący półtorej lub dwa miejsca nie należy do rzadkości. Nie wspominając już nawet o parkowaniu w ścisłym centrum miasta, w którym każdy centymetr przestrzeni parkingowej jest na wagę złota. Być może dlatego uważa się, że akcesoria zamontowane w samochodzie są stworzone głównie dla kobiet, tymczasem niekoniecznie jest to zgodne z prawdą.

W ramach dodatkowego wyposażenia samochodów coraz bardziej popularne są czujniki parkowania i kamery cofania. Doświadczonym kierowcom wydaje się, że to ten rodzaj wyposażenia, który nigdy im się nie przyda, a wręcz stanowi ujmę dla ich umiejętności. Nie biorą oni pod uwagę tych sytuacji, w których czujniki i kamery okazują się szczególnie przydatne. Nie zastąpią one bowiem umiejętności – nie takie jest ich zadanie – ale pomogą w dostrzeżeniu tych przeszkód, które umiejscowione są nisko i w obszarze, który pozostaje niewidoczny w lusterkach. Wszelkie wystające z podłoża przeszkody w postaci słupków czy rur, których dostrzeżenie jest niemożliwe, stają się widoczne w kamerze cofania. Dzięki temu można uniknąć konieczności parkowania na wyczucie.

Czujniki parkowania są starszym rozwiązaniem, stosowanym w większości nowszych samochodów. Ich wadą jest niekiedy nadmierna czułość, bowiem są w stanie reagować nawet na wysoką trawę, która nie stanowi przeszkody w parkowaniu. Z tego powodu niekoniecznie są pomocą, ale mogą okazać się utrudnieniem, szczególnie na dzikich lub bardziej zaniedbanych parkingach, w których wysepki obsadzone są nieprzycinaną trawą. Wykluczając jednak podobne sytuacje, czujniki parkowania również stanowią nieocenioną pomoc dla każdego, kto gorzej radzi sobie z parkowaniem lub musi zaparkować samochód w bardzo ograniczonej przestrzeni. Widząc ilość uszkodzonych na parkingach samochodów, można stwierdzić, że czujniki parkowania powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu.

Czujniki parkowania i kamery cofania nie zastąpią umiejętności, dlatego błędem jest przekonanie, że to akcesoria przeznaczone wyłącznie dla kobiet lub mniej doświadczonych kierowców. Ich docelowym zadaniem jest pomoc w parkowaniu. Podobnie jak alarmy samochodowe nie gwarantują bezpieczeństwa auta i nie chronią w pełni przed jego kradzieżą, tak czujnik parkowania nie umożliwi w każdej sytuacji uniknięcia stłuczki na parkingu.