Wynalazki opracowane przez Polaków

Dużo mówi się o tym, że Polska wciąż nie ma dobrej polityki historycznej, że nie umiemy opowiadać światu o wydarzeniach i bohaterach z naszych dziejów. Trudno się z takim stwierdzeniem nie zgodzić gdy popatrzymy na przykłady wynalazków dokonywanych przez Polaków. Czy wiedzieliście o tym, kto odpowiada za stworzenie kamizelki kuloodpornej lub wyodrębnienie witamin? Jeśli nie to ten tekst jest właśnie dla was. Poznajcie fascynujące losy polskich odkrywców, którzy na stałe zmienili życie na całym świecie.

Kamizelka kuloodporna

Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia, ale tak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że powstała ona w wyniku współpracy dwóch Polaków, którzy postanowili zwiększyć bezpieczeństwo władców i przywódców, narażonych na zamachy. Pomysł powstał w wyniku nasilającego się pod koniec XIX wieku terroryzmu, ginęli wówczas prezydenci, królowie i książęta.

Po jednym z zamachów, w którym zginął ówczesny burmistrz Chicago, ksiądz Kazimierz Żegleń, pracujący w polskim kościele, rozpoczął pracę nad produktem, który potem stał się kamizelką kuloodporną. Wspólnie z mieszkającym początkowo w Krakowie, później również w Chicago, Janem Szczepanikiem, stworzyli ubiór chroniący przed kulą rewolweru lub nożem. W swoich kamizelkach używali wielu warstw materiału, głównie jedwabiu, dzięki czemu były one w stanie ochronić osobę ją noszącą. Zyskali tak dużą popularność, że ich produkty nabywane były nie tylko przez polityków, ale także zamożnych biznesmenów i rody książęce. Obaj wynalazcy stworzyli również szybę opancerzoną i inne wynalazki, mające poprawiać bezpieczeństwo ważnych osób na całym świecie.

Witaminy

W dziedzinie biologii również możemy się poszczycić posiadaniem osoby, która na zawsze zmieniła sposób w jaki patrzymy na dietę mającą zapewnić organizmowi ludzkiemu zdrowie przez jak najdłuższy czas. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku kamizelki kuloodpornej, także i tego odkrycia dokonał Polak, Kazimierz Funk, przez wiele lat mieszkający i pracujący na co dzień we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Cała historia zaczęła się z chwilą pracy w Londynie, gdzie poszukiwano lekarstwa na chorobę beri-beri, która dziesiątkowała Europejczyków w Afryce. Z otrąb pszenicy udało się wyodrębnić Funkowi witaminę B1. Nazwę wymyślił sam odkrywca, składając słowa vita i amine, tworzące razem „pokarm życia”. Było to odzwierciedlenie przekonania Funka o tym, że związki te są niezbędne do życia, a ich brak może powodować wiele innych chorób, między innymi szkorbut czy próchnicę. Jak pokazały dalsze badania, miał on całkowitą rację.

Niebieski laser

Korzystasz z filmów w jakości blu-ray? Być może dziś już nie, lecz przed kilku zaledwie laty format ten pozwolił na osiągnięcie znakomitej jakości w warunkach kina domowego. Było to możliwe dzięki niebieskiemu laserowi, który został po raz pierwszy wykorzystany właśnie w Polsce. Jego światło pozwalało na zapisanie znacznie większej ilości danych na nośniku o standardowej wielkości DVD, tym samym umożliwiając uzyskanie o wiele lepszej jakości dźwięku i obrazu.

Okazało się jednak, że zbyt długotrwałe prowadzenie prac i zaniechanie jak najszybszego zgłoszenia patentu odebrało palmę pierwszeństwa polskim naukowcom. Co więcej, nawet zgłoszone patenty, już od 2002 roku, nie zostały przekute w komercyjny sukces, gdyż nie stworzono żadnych urządzeń, które mogłyby obsługiwać tę technologię w warunkach domowych. I tak po raz kolejny daliśmy się wyprzedzić innym, którzy, jak choćby Sony czy NEC, zaczęły zarabiać na tym olbrzymie pieniądze.

Te kilka wynalazków mówi o naszej historii bardzo wiele. Posiadamy wspaniałych naukowców, którzy jednak albo nie mają w naszym kraju warunków do rozwoju albo po prostu nie umiemy wykorzystać ich dokonań na polu biznesu. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że niektóre z najpopularniejszych rozwiązań technologicznych w różnych gałęziach wiedzy świat zawdzięcza właśnie polskim wynalazcom.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.