Wynajęcie auta na weekend – czy to się opłaca?

speed-1249610_1280Według statystyk połowa Polaków nie posiada własnego samochodu, ponieważ jest on im najczęściej po prostu niepotrzebny. Zdarzają się jednak sytuacje, że podróż autem jest nie tylko wygodniejsza od podróży publicznym środkiem transportu, ale także bardziej opłacalna. Przykładem może być weekendowa wycieczka poza miasto.

Co trzeba wiedzieć o wypożyczaniu samochodu?

Wynajem samochodu nie sprawia problemu przede wszystkim mieszkańcom dużych miast, gdyż to właśnie tam jest najwięcej tego typu firm. Im większe miasto, tym konkurencja również jest większa, a co za tym idzie lepsza oferta, także pod kątem cen. Zazwyczaj samochód osobowy można wynająć na jeden, kilka lub nawet kilkadziesiąt dni i regułą jest, że im dłuższy jest okres najmu, tym cena za dzień używania samochodu jest niższa. Cena wynajmu zależy również od klasy auta. Wypożyczalnie oferują zwykle kilka klas samochodów, od tych najmniejszych klasy A do dużych aut dostawczych. Im niższa jest klasa samochodu, tym cena za jego wynajem jest niższa. Większość firm oferuje także GPS, fotelik dla dziecka lub bagażnik na dach (np. na narty), a także możliwość wykupienia tzw. zniesienia dobowego limitu kilometrów oraz pełnego ubezpieczenia w postaci zniesienia udziału własnego w szkodzie. Do dodatkowych opłat należy często doliczyć koszt podstawienia i odebrania auta ze wskazanego przez klienta miejsca. Aby wynająć samochód, trzeba także dysponować kwotą na kaucję zwrotną.

Ile trzeba wydać na wynajem auta na weekend?

Dzisiaj bez problemu można znaleźć tanią wypożyczalnię aut i warto poświęcić na to nieco czasu, gdyż cenniki w poszczególnych firmach są bardzo zróżnicowane. Przykładowo w Warszawie najmniejszy samochód na weekend można wynająć już za około 70 zł – jest to jedna z najniższych stawek i oferuje ją firma Syrenacars. Wynajmując auto, warto zwracać uwagę na ceny pozostałych usług, ponieważ firmy często w nich odbijają sobie niskie stawki wynajmu. Tylko niektóre firmy dają klientom gratis nawigację GPS lub fotelik dla dziecka (taką ofertę ma także http://syrenacars.com). Zakładając, że skorzysta się z najtańszej firmy, wydatek na wynajem samochodu na weekend może zamknąć się w około 150 zł, do czego należy doliczyć jedynie cenę paliwa. Porównując te koszty do cen biletów na pociąg można zauważyć, że już przy dwóch osobach bardziej opłaca się wynająć samochód. Przykładowo bilet tylko w jedną stronę II klasy na Intercity z Warszawy do Gdańska dla jednej osoby kosztuje ponad 130 zł.

One thought on “Wynajęcie auta na weekend – czy to się opłaca?”

  1. damian says:

    No proszę nie spodziewałam się że koszt wynajmu auta będzie tańszy niż podróż pociągiem. ciekawa taka oferta 🙂

Comments are closed.