Wymiana walut coraz częściej w Internecie

Polacy coraz częściej zamiast stacjonarnych kantorów wybierają ich internetowe odpowiedniki.

Branża kantorów internetowych rozwija się nieprzerwanie już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, że miałaby zwolnić tempa. Roczne obroty wspomnianej branży szacuje się na około 30 miliardów złotych i będą one ciągle rosnąć. Dane statystyczne pokazują, że jedna na pięć transakcji wymiany odbywa się za pośrednictwem internetowego kantoru. Najwięcej – bo aż dwie trzecie – transakcji dotyczy pary euro i złoty.

Internetowe platformy wymiany zdobyły dużą popularność i korzysta z nich coraz więcej osób. Początkowo takie systemy były oferowane przez niezależne podmioty, lecz aktualnie doskonale widać trend, w którym banki również zaczynają otwierać swoje internetowe platformy wymiany walut, aby utrzymać przy sobie klientów. Dzięki takim zabiegom, klienci banków mogą wymieniać pieniądze szybko, łatwo oraz bezpiecznie.

Start rozwoju kantorów online datuje się na rok 2011, kiedy to została uchwalona nowelizacja prawa bankowego, szerzej znana jako ustawa antyspreadowa. Pozwoliła ona osobom zadłużonym w obcej walucie na spłatę swojego kredytu bezpośrednio w danej walucie. Był to duży przełom, gdyż wcześniej takowe rozwiązanie nie było możliwe – kredytobiorcy byli zmuszeni wpłacać złotówki, które dopiero bank przeliczał na walutę kredytu i spłacał ratę. Było to rozwiązanie mało opłacalne ze względu na ciągłe i dynamiczne zmiany rynku walut.

Mniej więcej od momentu wprowadzenia wspomnianej nowelizacji ustawy, zaczęły się pojawiać pierwsze kantory internetowe. Oferują one zazwyczaj o wiele bardziej atrakcyjny kurs niżeli ich stacjonarne odpowiedniki. Instytucje finansowe musiały odpowiedzieć na ten trend i również zaczęły uruchamiać swoje własne internetowe platformy, na których można wymieniać pieniądze.

Z powyższego tekstu widać bardzo dokładnie, że wymiana walut online zaczyna powoli wypierać tradycyjne formy zamiany pieniędzy. Kantor internetowy można spotkać w sieci bardzo łatwo, zaś banki przebijają się w ofertach swoich platform wymiany pieniędzy. Mało kto już pamięta o tradycyjnych punktach wymiany walut, które powoli odchodzą w zapomnienie.