Wycena strony internetowej

stronywwwWiększość osób zamawiających strony internetowe przy wyborze wykonawcy zwraca uwagę głównie na cenę, za jaką dana firma zobowiązała się wykonać usługę. Czy aby na pewno powinno być to podstawowe kryterium? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektanta?

1. RWD – responsywność strony internetowej.
Strony responsywne są to strony, które automatycznie dostosowują swoją budowę do szerokości ekranu urządzenia na którym dana strona jest wyświetlana. Funkcjonalność ta sprawia, że strony wyświetlają się poprawnie zarówna na komputerach stacjonarnych, jak i na tabletach czy smartfonach. Obecnie ma to bardzo duże znaczenie, gdyż już ponad 30% polaków ogląda strony internetowe przy pomocy urządzeń mobilnych. Sprawa jest na tyle poważna, że sporą grupę klientów firm zajmujących się projektowaniem stron stanowią osoby które mają już stronę, ale chciałyby ją dostosować do urządzeń mobilnych.
Jak widzisz kwestia ta jest bardzo ważna, dlatego zanim w ogóle porównasz cenniki wykonania stron internetowych poszczególnych firm, to najpierw sprawdź, czy firmy które je przygotowały wykonują strony responsywne.

2. Własny hosting.
O Internecie często mówi się, że jest to „wirtualny świat”. Jest to mylne pojęcie, gdyż każda strona internetowa musi zostać opublikowana na jak najbardziej realnym komputerze, który jest wyposażony w odpowiednie oprogramowanie i na stałe podpięty do Internetu. Komputer ten nazywany jest potocznie serwerem.
W czym tkwi haczyk? – Często firmy zajmujące się projektowaniem stron celowo zaniżają cenę wykonania strony, aby opublikować ją na swoim serwerze i pozyskać stałe abonamentowe źródło dochodu. Na pierwszy rzut oka dla klienta nie powinno to mieć większego znaczenia. Strona gdzieś opublikowana być musi i co za różnica komu się płaci, skoro i tak komuś trzeba.
Otóż różnica jest i to spora. Alternatywą dla małego serwera firmowego są duże firmy hostingowe, które zapewniają dostęp do konta hostingowego poprzez FTP, dzięki czemu – dysponując loginem i hasłem – można zalogować się do konta z każdego komputera z dostępem do Internetu. Serwery należące do małych firm zajmujących się wykonywaniem stron nie mają takiej funkcjonalności, co sprawia, że tylko oni mają dostęp do strony. Właśnie na tym polega największy problem, gdyż jeśli zechcesz dokonać zmian na stronie lub nieco ją odświeżyć, to musisz skorzystać z ich usług. Mając pozycję monopolisty mogą dyktować Ci takie ceny jakie chcą, a Ty nie będziesz mieć nic do powiedzenia. Często też takie firmy oferują serwer na pierwszy rok gratis. A ile zapłacisz za kolejne lata? Jeśli zechcesz zmienić serwer na taki który należy do dużej firmy hostingowej, to również musisz skorzystać z ich usług – jak myślisz, ile za to policzą?
Mając wykupione konto hostingowe na niezależnym serwerze z dostępem poprzez FTP to Ty stawiasz warunki i jeśli jakaś firma nie spełnia Twoich oczekiwań lub jest za droga, to zmieniasz hasło dostępu i przekazujesz je innej firmie. Ceny abonamentowe za konta hostingowi na serwerach należących do dużych firm są niskie, stałe i na pewno nie wzrosną w ciągu roku o 300% (co w przypadku małych firm stosujących praktyki monopolistyczne często się zdarza).

3. Cena wykonania stron internetowych.
Jeśli zależy Ci na profesjonalnej stronie internetowej za przyzwoitą cenę, to roześlij ofertę wykonania strony do jak największej ilości firm zajmujących się ich wykonywaniem. Jak najdokładniej sprecyzuj swoje oczekiwania. Strona musi być responsywna, określ ilość podstroi (zakładek) i ich zawartość. Wymień wszystkie dodatki jakie chcesz mieć na stronie (formularz kontaktowy, mapę Google, slider, galerię zdjęć, itp.), prześlij adresy stron internetowych których wygląd trafia w Twój gust i poproś o wycenę zrobienia podobnych. Zastrzeż sobie prawo do wycofania się z umowy bez żadnych kosztów, jeśli strona internetowa nie pełni Twoich oczekiwań. Poproś o podanie ostatecznej ceny wykonania strony, lub o przedstawienie różnych wariantów cenowych.