Jak wybrać deskę wakeboardową?

Kiedy już podejmiemy decyzje o zakupie deski to pojawia się pytanie jaką wybrać? Jak dobrać do naszego wzrostu, wagi? Lepszy będzie dla mnie model continous czy 3-stage rocker?

W wakeshopach mamy duży wybór tego sprzętu tylko teraz pytanie jak go dopasować? Postaram się omówić dla Was poszczególne rodzaje desek oraz doradzić jaką dobrać do danego stylu jazdy i do siebie.

Podstawowe pytania na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć przed wyborem deski to waga, styl jazdy oraz czy będziemy pływać na wyciągu czy za motorówką – warto sprawdzić co oferuje nasz wakepark. Od tych czynników zależy jaka deska będzie dla nas lepsza.

Długość i szerokość deski

Zaczynając od tych parametrów dobieramy długość deski właśnie do wagi wakebordera. Ten parametr gwarantuje naszemu ciału odpowiednią wyporność. Jazda na zbyt krótkiej desce będzie się wiązać ze skłonnością do zatapiania. Natomiast zbyt długa deska jest trudniejsza w manewrowaniu. Dlatego producenci oferują różnej długości deski aby można było sobie wybrać odpowiednią dla siebie. Poniżej podaję zestawienie w tabeli długości deski do wagi. Mogą one nieznacznie odbiegać od siebie w poszczególnych modelach. Zazwyczaj dane odnośnie wagi są podawane dla każdego modelu przez producenta.

waga (kg)    długość deski (cm)

˂50                ˂130

45-75             130-134

65-85             135-139

80-120           140-144

100-130+        ˃144

Preferowany przez nas styl jazdy również determinuje wybór odpowiedniej długości. Jeśli zamierzamy skakać i wykonywać różne tricki to warto wybrać krótszą deskę. Jest wtedy bardziej zwrotna i łatwiej wykonywać nią skomplikowane manewry.

Oprócz długość warto pod uwagę wziąć też szerokość. Ten parametr ma wpływ na jakość jazdy. Deska szersza jest bardziej polecana dla początkujących gdyż jest łatwiejsza w prowadzeniu i bardziej miękka w lądowaniu. Z szerszej deski do wakeboardu korzystają też pływający za łodzią, ma ona większe wybicie (ang. pop), przydatne podczas skakania na falach.

Elastyczność, finy i rocker

Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oferują deski z różnymi rodzajami finów, rockersów oraz elastyczności

Elastyczność (flex) jest to parametr deski określający jej możliwość zakres uginania się przedniej oraz tylnej części. Budowa desek umożliwia ich lekkie odkształcenie, a to ułatwia wykonywanie tricków dlatego osoby które będą pływać po przeszkodach powinny wybrać deskę o większej elastyczności. 

Finy są to elementy deski znajdujące się na jej spodzie. Do wyboru mamy dwa rodzaje finów wkręcane – większe – dające lepszą stabilność ale odbywa się to  kosztem zwrotności. Wbudowane – mniejsze – dedykowane dla tych co chcą skakać po przeszkodach.

 

Rocker czyli zakrzywienie deski do wakebordu.

 • Ciągły tzw. Continous rocker mają deski używane na wyciągach. Ma kształt typowego łuku. Jest łatwa w prowadzeniu, lepiej wybija się z powierzchni wody i wybacza początkującym błędy przy lądowaniu.
 • 3 stage rocker- 3 stopniowy środkowa spodnia część deski jest płaska lub prawie płaska, natomiast końce są wzniesione do góry. Ten kształt zwiększa wybicie, ale za to lądowanie jest mniej komfortowe. 3-stage rocker jest stosowany dla desek na jazdę za motorówką.
 • Hybrid Rocker inaczej progresywny rocker łączy w sobie dwa powyższe rodzaje. Kształt ma zbliżony do continous rocker jednak boki są wzniesione pod większym kątem. Deska zachowuje się stabilnie po lądowaniu jednak ma gorsze wybicie niż 3-stage rocker.

 

Jak widać w zależności od preferowanego przez nas stylu jak i wagi oraz zaawansowania zależy to jaką deskę wybrać w wakeshopie. Tym bardziej, że oferta jest dość spora. Kierując się powyższymi zasadami przy zakupie deski do wakeboardu możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni.

Artykuł powstał we współpracy z WhereToWake.com – Gdzie na WakeBoard?

5 thoughts on “Jak wybrać deskę wakeboardową?”

 1. Tymek23 says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

 2. AniaM says:

  Zawsze zastanawiałam się jaka deska będzie dla mnie odpowiednia. Dziękuję za pomoc 🙂

 3. Blondi4 says:

  Nawet nie zdawałam sobie sprawy że jest tyle różnych rodzajów desek. Dla mnie wszystkie wyglądają tak samo 🙂

 4. Xeon2000 says:

  Bardzo ciekawy sport dla ludzi szukających wyzwań. Osobiście polecam nauczyć się najpierw utrzymać równowagę na desce, a dopiero później zacząć jeździć.

 5. Krzysiuuu says:

  Każdy kto szuka ekstremalnych wrażeń powinien spróbować tego sportu.

Comments are closed.