Wybór najlepszego kantoru internetowego

Podczas wymiany waluty zawsze musimy liczyć się z pewnymi stratami. Bez względu na to czy kupujemy obcą walutę, czy ją sprzedajemy – część z takiej transakcji trafia do kieszeni tych, którzy pośredniczą w tejże zamianie – najczęściej są to kantory. Wybierając taki kantor, warto trzymać się kilku prostych zasad, które pozwolą podjąć najkorzystniejszą decyzję.

1

Zasada nr 1 – Określ swoje cele

To podstawowy element całej układanki. Kiedy określisz jasno, czego oczekujesz od kantoru, łatwiej będzie Ci wychwycić z pośród tłumu ten najodpowiedniejszy. Zatem kluczowe pytania, na które musisz udzielić odpowiedzi, by wybrać najlepszy kantor, to

  1. Kupujesz czy sprzedajesz?

Jeśli chcesz kupić obcą walutę – zwracaj uwagę na kurs sprzedaży, a jeśli chcesz sprzedać walutę – na kurs kupna. Zależnie od rodzaju transakcji – wybierz ten e-kantor, którego oferta jest najkorzystniejsza.

2. Jaką sumę chcesz wymienić?

Ma to ogromne znaczenie, nie tylko z uwagi na kurs, ale także dlatego, że przy dużych sumach często można liczyć na rabaty. Wybierając internetowy kantor, zwracaj również uwagę na to czy przewiduje on promocje lub rabaty.

3. Czy zależy Ci na czasie?

Najczęściej czynnikiem decydującym o wyborze kantoru jest kurs waluty. Jednak zdarza się, że nie tyle na kursie ile na czasie zależy nam najbardziej. Są to co prawda sytuacje rzadkie (np. nagły wyjazd), aczkolwiek mające istotne znaczenie dla klienta.

Zasada nr 2 – Analiza rynku

Jeśli cel jest już jasno określony, nadszedł czas na analizę rynku. Popularna w ostatnim czasie wymiana waluty online sprawia, że wzrasta również ilość nowo otwartych kantorów internetowych. Wpływa to oczywiście na utrzymanie kursu na atrakcyjnym poziomie, jednak dla wielu jest również kłopotliwe z uwagi na duży wybór.

Na co zwrócić uwagę sprawdzając internetowy kantor wymiany walut?

Nie tylko kurs się liczy…

Biorąc pod lupę poszczególne kantory online, najczęściej zwracamy uwagę na kursy walut. Fakt, są one kluczowe, jednak bardzo często zapominamy o innych, równie ważnych aspektach takich jak:

  1. Czas realizacji

Co z tego, że kurs będzie świetny, jeśli będziesz musiał czekać na wymianę waluty kilka dni, albo nawet tygodni?

2. Ilość obsługiwanych banków

Punkt ten ma znaczenie, bo od tego zależy między innymi:

– czas realizacji,

– ewentualny koszt transakcji,

Upewnij się zatem, czy wybrany kantor posiada także konto w Twoim banku.

3. Koszty i prowizje

Nie tylko te wynikające z różnicy kursu, ale także inne np. związane z przelewem zwrotnym po wymianie.

4. Wiarygodność firmy

Bardzo często o tym zapominamy, a w końcu powierzamy firmie swoje pieniądze. Sprawdź koniecznie formę prawną firmy. Szanujący klienta kantor nie będzie ukrywał takich informacji.

5. Bezpieczeństwo

Dobry kantor internetowy, to taki który jest bezpieczny. Serwis powinien posiadać wysoki poziom zabezpieczeń – taki jakie stosują internetowe platformy banków.

6. Polityka serwisu i kompletność informacji

Dobry kantor, to taki który jasno określa zasady korzystania z jego usług, dlatego koniecznie sprawdź również zakładkę polityka prywatności.

7. Ilość walut

Dobry kantor, to także taki, który oferuje usługę wymiany wszystkich podstawowych walut, tj. euro, dolarów, funtów oraz franków.

Pamiętaj!

Niewiarygodnie atrakcyjne kursy walut kantory rekompensują sobie w inny sposób, np. pobierając dodatkowe prowizje przy niskich lub wysokich sumach, albo żądając opłaty za przelew zwrotny.

Zasada nr 3 – sprawdź opinie w sieci

Internet jest skupiskiem wiedzy z każdej dziedziny. Dostępnych jest wiele serwisów pozwalających na zostawienie swojej opinii w sieci. Zanim ostatecznie wybierzesz najlepszy według Ciebie kantor online, sprawdź jakie opinie na jego temat znajdziesz w internecie.

Podsumowanie

Aby internetowa wymiana walut odbywała się płynne i była mile wspominana przez klienta, e-kantor musi spełniać wiele wymogów. Choć dla każdego najważniejsze są zawsze kursy walut online, to jednak warto zwrócić także uwagę na ewentualne inne koszty – takie jak prowizje czy opłaty za przelewy. Nie bez znaczenia jest również bezpieczeństwo oraz wiarygodność przedsiębiorstwa, któremu powierzamy swoje pieniądze. Dopiero po złożeniu całości, możemy z pełną świadomością i spokojem podjąć decyzję.

Artykuł przygotowała firma Darex ze Szczecina oferująca .Internetowy kantor wymiany walut  www.kantordarex.pl.