Jak wprowadzić w życie oszczędzanie?

finanse11Każdy chce mieć pieniądze. Mówi się, że człowiek uczy się dla siebie. I tak po części jest. Jednak z całą pewnością człowiek uczy się też po to, by mieć pieniądze. Osiągnięcie stabilizacji finansowej, zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego sobie i swojej rodzinie – to marzenie chyba wszystkich ludzi.

I nie ma sensu słuchać ludzi, którzy mówią, że pieniądze szczęścia nie dają – to duże kłamstwo. Pieniądze dają stabilizację i poczucie bezpieczeństwa – a przecież od tego już całkiem blisko do pełni szczęścia, prawda?

Oszczędzanie to podstawa!

Na świecie jest mnóstwo osób, które nie muszą oszczędzać. Którym nigdy takie rozwiązanie jak oszczędzanie nigdy nie przyszło do głowy. Jeżeli jednak ktoś nie zalicza się do największych bogaczy tego świata, jeżeli ktoś musi pilnie uważać na budżet domowy, a z drugiej strony jednak przyjemnie byłoby oszczędzić nieco pieniędzy – oszczędzanie to może okazać się pierwszym krokiem ku osiągnięciu celu. Małymi kroczkami, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano, prawda?Proces oszczędzania, zaciskania pasa to proces, który rzadko kiedy jest przyjemny. Przynajmniej na samym początku. Bo wtedy, gdy człowiek zaczyna już obserwować jak oszczędności rosną, a pieniędzy robi się coraz więcej – to już jest całkiem przyjemne. A gdy się obserwuje takie przyjemne efekty tego niezbyt przyjemnego zaciskania pasa – wtedy z całą pewnością łatwiej jest oszczędzać. A jeżeli oszczędzanie wejdzie już człowiekowi w krew – z całą pewnością nie będzie nawet tego zauważał.

Nie będzie dostrzegał wyrzeczeń, będzie dostrzegał jedynie ich efekty. A to najlepszy klucz do tego, by osiągnąć wymarzony sukces. Prawda jest taka, że najtrudniej jest zacząć – jeżeli się zacznie oszczędzać to potem już będzie dużo łatwiej. Dlatego naprawdę nie warto jest się poddawać. Nawet odkładanie drobnych kwot spełnia swoją rolę – uczy systematyczności. A bez systematyczności nie osiągnie się zbyt wiele.

Systematyczność to jeden z kluczy do osiągnięcia sukcesu. I to nie tylko na polu finansowym. Dlatego warto ją trenować praktycznie zawsze – bez względu na okoliczności.

A gdy pieniędzy zaczyna brakować?

Łatwo jest mówić o oszczędzaniu. Jednak czasami przecież zdarzają się sytuacje, w których oszczędzanie nie jest możliwe. Bo jak może być możliwe w sytuacji, w której pieniędzy brakuje nawet na podstawowe wydatki? Żeby tak najzwyczajniej w świecie zamknąć domowy budżet? Co wtedy robić?

Zdecydowanie najgorszym wyjściem z sytuacji jest załamanie rąk. Jeżeli człowiek załamie ręce zamiast działać – nic na tym nie zyska, a będzie czuł się jeszcze gorzej. Czy jest to kierunek,w którym warto zmierzać? Czy nie lepiej jest po prostu wziąć pożyczkę? Oczywiście, słowo „pożyczka”, zwłaszcza gdy mowa o popularnych w ostatnich latach pożyczkach-chwilówkach na wielu działa jak płachta na byka. Czy słusznie?

Zdecydowanie nie! W końcu przecież szybki zastrzyk gotówki to coś,co jest w stanie dopomóc człowiekowi w krytycznych chwilach. Przykładem są pożyczki firmy Wonga – mogą one pomóc w niejednych kłopotach finansowych. A gdy się już stanie na nogi, zamiast załamywać – świat znowu będzie pełen możliwości.