Dom i Ogród

Wiosna na działce od czego zacząć?

szklarnie-ogrodoweWraz z pojawieniem się pierwszych, ciepłych promieni wiosennego słońca do życia budzi się cała przyroda. To najlepszy czas do tego, by rozpocząć prace na działkowych ogródkach. Nie ma przecież co ukrywać, że zarówno same działki, jak i ich właściciele z utęsknieniem oczekiwali końca zimowej przerwy od drobnych prac ogrodowych.

Od czego zacząć wiosenne prace na działce?
Choć po długiej jesienno zimowej przerwie chęci do pracy na działce na pewno są ogromne, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Ważnym jest bowiem to, by ziemia, na której chcemy pracować, była odpowiednio osuszona i ogrzana wiosennym słońcem. Będzie to idealnym moment na wysiew roślin jednorocznych.

Prawidłowo przygotowane do zimy rabaty, a więc skopane i nawiezione, teraz należy odpowiednio spulchnić i napowietrzyć, a także przegrabić. Chcąc mieć pewność, co do jakości gleby dobrze jest również narzucić na grunt kompost, który następnie należy połączyć z ziemią grabiami. Bardzo ważnym jest także to, by zadbać również o tę cześć działki, która będzie obsiewana dopiero w późniejszym etapie wiosny, w okolicach maja. Taką glebę należy przede wszystkim wyrównać i w ten sposób zabezpieczyć ją przed obsychaniem.

Bardzo istotną kwestią jest to, by nie przesadzać z podlewaniem świeżych zasiewów. Zbytnio gorliwe podlewanie, szczególnie w okresie wczesnej wiosny, kiedy dni upalne mieszają się z deszczowymi, może doprowadzić do zgnicia nasion. Nawet jeżeli uda się dokładnie wymierzyć ilość wody, może się zdarzyć, że przystosowane do sztucznych warunków zasiewy zgina przy pierwsze okazji, w której zapomnimy o podlaniu. Dlatego, wydaje się najbezpieczniejsze, by w ogóle nie podlewać świeżo posadzonym nasion. Zawarta, po zimie, w glebie wilgoć, która dodatkowo została przygotowana przez odpowiednie pracą jesienne jest doskonałym rezerwuarem wody dla zasiewów na pierwszym etapie ich rozwoju.

Oczywiście rozwiązaniem tego typu zmartwień mogą być szklarnie ogrodowe. Dzięki tym prostym, ale skutecznym konstrukcjom możliwe jest stworzenie idealnych warunków do uprawy zarówno warzyw, jak i roślin ozdobnych. Warto zatem przyjrzeć się dokładnie możliwością, jakie daje działka i to co można uzyskać, dzięki jej unowocześnieniu i usprawnieniu. Bo przecież działka dająca satysfakcję, to działka dobrze uprawiona.

Możliwość komentowania Wiosna na działce od czego zacząć? została wyłączona