Więźba dachowa a wybór materiału na dach

Więźba dachowa to konstrukcja i szkielet całego dachu. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to kręgosłup naszego domu – tak jak układ kostny w ciele człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, by skonstruować ją w bezpieczny i profesjonalny sposób. Dzięki temu, będziemy mieli do wyboru więcej rodzajów poszyć na zadaszenie. Więcej na ten temat dowiesz się z niniejszego artykułu.

Prawidłowy projekt i wykonanie więźby dachowej

Kiedy przychodzi do ustalenia projektu więźby, ważne są dwie kwestie. Przede wszystkim, jaki dach chcemy mieć na budynku – wielospadowy, płaski itp. – oraz jaki typ pokrycia chcemy położyć na więźbie. Dlaczego to istotne? Jeśli przykładowo zdecydujemy się na blachodachówkę z posypką, wymaga ona mocniejszej konstrukcji szkieletu. Gdy z kolei mowa o blachodachówce karpiówce lub blasze trapezowej, więźba może składać się z mniej skomplikowanego systemu belek i innego typu drewna.

W przypadku jej budowy, bardzo ważne są też materiały. Decydując się na drewno z tartaku, zwracajmy uwagę, czy nie jest ono mokre lub czy nie rozwija się na nim huba. Istotna jest liczba słojów drewna i to, czy tartak jest w stanie dociąć nam bele na wymiar. Późnej dochodzi wynajem fachowej ekipy, która profesjonalnie i z dbałością o najmniejsze szczegóły wybuduje więźbę. Dopiero, gdy wszystkie te prace będą odebrane i wykonane zgodnie z prawem, możemy przystąpić do wyboru idealnego materiału na zadaszenie mieszkania.

Co na dach? Przegląd pokryć dachowych

Najtrudniejszy etap, czyli decyzja, jakie pokrycie zagości na naszym dachu, przed nami. Duży wybór i różnice w cenach sprawiają, że łatwo się pogubić. Dlatego poniżej krótko opiszemy każdy dostępny na rynku materiał na dach.

  • Blacha trapezowa. Najbardziej ekonomiczne pokrycie, które łączy w sobie niską cenę i wysoką jakość. Jest lekkie oraz łatwo się je montuje. Kupujemy na wymiar od producenta. Odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak opady gradu, wiatr lub promieniowanie UV.
  • Blachodachówka modułowa. Poszycie kupujemy w modułach, które można samodzielnie docinać. Idealne na dachy kilkuspadowe. Wysoka odporność na korozję i inne niepożądane wpływy zewnętrzne.
  • Blachodachówka karpiówka. Dedykowano domom starszym, gdzie więźba jest delikatna i lekko podniszczona. Nie obciąża jej dodatkowo. Również wysokoodporna na wszelkie czynniki atmosferyczne i mechaniczne. Idealna na domy w starym stylu. Często stosowana w renowacji budynków zabytkowych.
  • Blachodachówka w arkuszach. Podobna do modułowej, jedynie kupujemy ją w postaci arkuszy, układanych obok siebie.
  • Blachodachówka z posypką. Cechuje się dodatkowym filmem ochronnym, który przedłuża jej trwałość i gwarancję. Idealna na duże domy, gdzie zainstalowany będzie wielospadowy dach o różnych kątach nachylenia.