Walory smakowe i odżywcze koziego sera (ubg21.com)

serNabiał, zawierający w swoim składzie przede wszystkim drogocenny wapń, który pozytywnie wpływa na stan kości, stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych elementów codziennej diety małych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych. Jeszcze do niedawna nabiał w polskiej kuchni królował w postaci mleka krowiego i jego różnorodnych przetworów: śmietany, kefiru, jogurtów, serów, serków topionych i homogenizowanych czy deserów mlecznych.

Wartości odżywcze koziego sera

Niezwykle szeroki i bogaty wybór różnorodnych produktów spożywczych, pochodzących z najbardziej odległych czy egzotycznych zakątków kuli ziemskiej sprawia, że coraz więcej osób chętnie korzysta z nowych możliwości i eksperymentuje w kuchni, nierzadko dokonując prawdziwej rewolucji w swojej dotychczasowej diecie. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród współczesnych konsumentów cieszy się między innymi kozi ser o ostrym, aksamitnym, dosyć specyficznym smaku, który stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego mleka krowiego i jego przetworów. W szczególności zalecany jest przez dietetyków i specjalistów do spraw żywienia, dzieciom powyżej czwartego miesiąca życia i osobom zmagającym się z nietolerancją na laktozę, alergią pokarmową, zaburzeniem trawienia, nadciśnieniem tętniczym, astmą, wrzodami czy różnorodnymi chorobami układu krążenia i stanami zapalnymi. Kozi ser, całkowicie pozbawiony jakichkolwiek metali ciężkich, zawiera szereg drogocennych witamin i minerałów takich jak między innymi: białko, witaminy z grupy B, witamina A, łatwo przyswajalne żelazo, kwas foliowy, wapń, fosfor, cynk, potas, fosfor czy magnez. Składniki odżywcze, ukrywające się w kozim mleku i jego przetworach, nie tylko wzmacniają układ odpornościowy człowieka oraz pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu czy pracę serca i nerek, ale również aktywnie uczestniczą w budowie szkieletu ludzkiego, kości i mięśni.

Rodzaje koziego sera

Oferta poszczególnych producentów, zajmujących się produkcją kozich serów jest niezwykle bogata, dzięki czemu każdy potencjalny klient z pewnością znajdzie z biegiem czasu produkt na miarę własnych oczekiwań kulinarnych. Na sklepowych półkach, mniejszych lub większych, hipermarketów i supermarketów, znajdują się różnorodne rodzaje serów zarówno świeżych jak i dojrzewających, w tym miękkie z białym lub szarym porostem oraz sery twarde, przypominające do złudzenia twarde sery wytwarzane z klasycznego mleka krowiego.

Kozi ser w kuchni

Charakterystyczny, a przede wszystkim zróżnicowany smak poszczególnych gatunków sera koziego, sprawia, że produkt ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej podawany jest jako podstawowy element różnorodnych kanapek, grzanek, tostów, zapiekanek, dań z grilla, pierogów, sosów do makaronu, zup lub zdrowych sałatek. Idealnie komponuje z miodem, orzechami, masłem czosnkowym, oliwkami, rukolą jak również z białym winem wzbogaconym nutą owoców lub odrobiną ziół. Potrawy, w których króluje specyficzny smak koziego sera, z pewnością dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń kulinarnych.