Uzyskanie smaku – dlaczego gotowanie sprawia nam trudność?

spices-73770_640Każdy lubi dobrze zjeść. Wokół jedzenia kręci się wiele świąt i różnorakich ceremonii. Ucztujemy i cieszymy się m.in. dzięki dobrze przygotowanym potrawom. Umiejętność gotowania jest wysoko ceniona – ktoś, kto to potrafi, jest zawsze mile widziany. Niektórym jednak nauka przyrządzania jedzenia przychodzi z dużym trudem. Dlaczego tak się dzieje?

Receptury to wskazówka, ale na początku trzeba je stosować

Głównym problemem okazuje się… traktowanie przepisów po macoszemu. Oczywiście receptury są tylko wskazówką, inspiracją do tworzenia własnych kompozycji, jednakże przed zdobyciem doświadczenia, należy je traktować bardzo poważnie. Nie uda się zdobyć jakiejkolwiek umiejętności bez odpowiedniej dozy uwagi i skupienia. Na początku podczas przyrządzania nawet najprostszej potrawy, nie można oglądać telewizji, rozmawiać przez telefon, czytać gazety lub wykonywać jakichkolwiek czynności. To pozwoli na zaobserwowanie, w jaki sposób ma wyglądać wykończona potrawa. Skupienie umożliwia także dokładne przeanalizowanie faz pośrednich – które przecież mają ogromne znaczenie dla końcowego efektu.

Po drugie – bądź troskliwy wobec swojej potrawy

Taka rada może wydawać się nieco dziwaczna, jednak naprawdę działa. O gotowane danie należy się troszczyć. Nie mieszaj jak szalony w rondelku – bądź delikatny, kręć łyżką powoli i z uwagą. Co jakiś czas próbuj swojej potrawy. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować, czy smak jest odpowiedni. Nigdy nie przyspieszaj gotowania! Jeżeli w przepisie jest zaznaczone, że zupa ma się gotować na wolnym ogniu, nie próbuj łamać tej zasady. Szybko przekonasz się, że tylko w taki sposób możliwe jest uzyskanie właściwej konsystencji i głębi smaku.

Bardzo ważną zasadą dotyczącą gotowania jest także właściwe przyprawianie. Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł. W Polsce godnym polecenia producentem przypraw zdecydowanie jest Aspol Smak. Czy to sól, czy pieprz lub zioła, zawsze je dozuj. Nigdy nie syp przypraw „na oko”. Niezbyt wprawieni kucharze uważają, że taki sposób jest szybki i efektowny. Niestety, w taki sposób przyprawiać mogą jednak wyłącznie wprawieni kucharze. Po wykonaniu konkretnej potrawy kilka razy, także będziesz w stanie mniej więcej oszacować, jaki smak będzie najbardziej pożądany. Wówczas odmierzanie przypraw nie będzie koniecznością. Na taki etap wprawy trzeba jednak poczekać – tak jak każda nauka, również zdobywanie umiejętności gotowania to żmudny proces.

Podkreślaj smak swoich potraw – mieszanki przyprawowe do wędlin Aspol Smak