Uroki Puszczy Białowieskiej – odkryj je w te wakacje!

Czy Puszcza Białowieska nadaje się na wakacyjne miejsce wypoczynku? Wiele osób na kierunek swoich letnich wojaży obiera jeziora, morze lub góry. My jednak chcemy pokazać uroki starej, ‚wysłużonej’ Puszczy Białowieskiej.

Ostatnio dość głośno było o Puszczy w związku z wycinką drzew i niestety hasło Puszcza Białowieska może przybierać zabarwienie polityczne, ale my chcemy się od tego wszystkiego odciąć i chcemy pokazać, co ma do zaoferowania ten piękny i może nie do końca doceniony region Polski.

Puszcza Białowieska to przede wszystkim drzewa. Co w nich takiego niezwykłego? Ścisły rezerwat to pozostałości po lesie pierwotnym, który niegdyś porastał całą Europę. Wchodząc do rezerwatu możemy poczuć jakbyśmy przenieśli się w czasie. Brak ingerencji ze strony człowieka daje nam możliwość poczuć prawdziwy klimat lasu. Spacer po tej części Puszczy z przewodnikiem może być ciekawym źródłem wiedzy i doświadczeń wewnętrznych. Las to idealne miejsce na letnie wyprawy rowerowe i inną aktywność sportową. Wycieczki po lesie z pewnością zregenerują nasze siły, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Polecamy spacery po Parku Pałacowym, ścieżką edukacyjną Żebra Żubra lub Szlakiem Dębów Królewskich.

Wśród miejscowych można spotkać osoby, które chętnie oprowadzą nas po Puszczy, ale pokażą ją trochę od innej strony – poprowadzą nas śladami dzikich zwierząt. Tropienie leśnej zwierzyny to prawdziwa gratka dla miłośników fauny oraz dzieci. Tak moi drodzy, Puszcza to dom dla wielu gatunków zwierząt. Nas zazwyczaj najbardziej fascynują żubry, dla których Puszcza jest prawdziwą ostoją. Przez całe stulecia żubry padały łupem myśliwych lub kłusowników – dziś mogą bezpiecznie się odradzać będąc pod ścisłą ochroną. Jeśli będzie mieć szczęście to zobaczycie majestatycznego króla Puszczy lub nawet całe stado. Jeśli szczęście wam nie dopisze to nie warto się martwić, można wybrać się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie w warunkach zbliżonych do naturalnych można poobserwować te piękne i budzące respekt zwierzęta. Rezerwat został utworzony w 1929 jako miejsce restytucji żubrów. Obecnie w rezerwacie oprócz żubrów można też oglądać wilki, sarny, jelenie, dziki i żubronie.

Ale lepiej poznać przyrodę Puszczy Białowieskiej warto udać się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Znajdują się tam interaktywne i multimedialne wystawy i ekspozycje ukazujące florę i faunę lasu pierwotnego oraz procesy zachodzące w Puszczy.

Wakacje i urlop to czas na odpoczynek i relaks, dlatego oprócz aktywnego spędzania czasu wolnego warto pomyśleć o wynajęciu odpowiedniej kwaterki. Noclegi zlokalizowane z dala od cywilizacji, w środku lasu dadzą nam dodatkowe wrażenia. Widok nieba i Drogi Mlecznej w nocy oraz słuchanie odgłosów Puszczy nocą to niezapomniane doświadczenia.

Podsumowując: puszcza Białowieska to świetne miejsce na letni wypoczynek. Wakacje w Puszczy polecamy jednak tym, którzy kochają przyrodę i potrafią czerpać z niej siły oraz tym, którzy lubią aktywny wypoczynek.

Artykuł powstał przy współpracy: Białowieża noclegi – leśniczówka U Jasia i Małgosi.