Urlop last minute z dziećmi – tak czy nie?

nosidlo-dla-dzieckaWakacje już prawie za nami, a pogoda raczej nie nastraja optymistycznie. Nic więc dziwnego, że w niejednej rodzinie kiełkuje nieśmiało myśl, żeby postawić wszystko na jedną kartę i wybrać jakiś atrakcyjny, zagraniczny wyjazd last minute. O ile spontaniczne wypady z dnia na dzień w przypadku dorosłych urlopowiczów są na porządku dziennym i dają się bez problemu zorganizować, to wyjazdy z dziećmi wymagają więcej planowania niż spontaniczności.

Niełatwo zachować zimną krew mając w perspektywie super tani wyjazd, gdzie przez tydzień lub dwa można wreszcie poleżeć w słońcu. Jednak nawet w obliczu niezwykle atrakcyjnej oferty warto wcześniej wszystko sprawdzić, by mieć pewność, że pobyt na miejscu nie zmieni naszego urlopu w horror. Pierwsza zasadnicza rzecz, to wyjazd do placówki, która jest przystosowana do potrzeb małych gości.

Udogodnienia w hotelu

Jeśli wybieramy się samochodem albo tym bardziej samolotem, ilość bagażu siłą rzeczy jest ograniczona. Kto wyjeżdża z dziećmi ten wie, że liczba rzeczy niezbędnych na dwa dni niczym nie rożni się od przygotowań na tygodniowy pobyt. Im więcej niezbędnych dziecięcych akcesoriów będzie ma miejscu, tym lepiej. O co pytać? Dobrze gdy hotel z myślą o najmłodszych udostępnia takie sprzęty, jak: wanienka, łóżeczko, pościel, zaślepki do kontaktów, czajnik w pokoju, podgrzewacz do butelek (jeśli potrzebujemy), kuchenkę mikrofalową na piętrze, podnóżek dla starszych dzieci i nakładkę na toaletę, sztućce plastikowe i krzesełka do karmienia w stołówce. Wieczorami i popołudniami mile widziane są animacje. Dobrze wyposażona i bezpieczna sala zabaw to idealne rozwiązanie na niepogodę lub poranki, kiedy jedno z rodziców chce dłużej pospać.

Niektóre hotele oferują możliwość wypożyczenia wózka dla dziecka, ale zazwyczaj pobierana jest za to dość spora opłata. Jeśli więc nie chcemy utonąć w bagażach i zapewnić sobie mobilność na miejscu, najlepiej zabrać z sobą nosidełko ergonomiczne dla dzieci. Zajmuje mniej miejsca niż wózek, który też ciężko prowadzi się na plaży lub terenie z dużymi spadkami, na które niechybnie się natkniemy zwiedzając okolice. Z nosidełkiem nie skapitulujemy przed schodami, a dziecko będąc blisko nas będzie się czuło bezpieczniej w nowym miejscu, wśród obcych ludzi, innych dźwięków i widoków. Nosidełko ergonomiczne przyda się też po powrocie, bo jest to akurat jedno z tych dziecięcych akcesoriów, z którego można korzystać przez kilka lat.

Niezbędne dokumenty

Zanim wykupimy wyjazd, warto sprawdzić czy wszyscy członkowie rodziny mają niezbędne dokumenty. Dla dzieci w przypadku urlopu poza Polską konieczny jest dowód osobisty lub paszport, zwłaszcza jeśli zamierzamy skorzystać z samolotu. Oprócz tego warto zabrać książeczkę zdrowia malucha, potwierdzenia odbytych szczepień, przetłumaczoną na język angielski informację o chorobach przewlekłych dziecka, jeśli cierpi ono np. na alergie, nietolerancje pokarmowe czy inne dolegliwości, wymagające stałego podawania lekarstw.  Dobrze wcześniej upewnić się, jakie formy pomocy lekarskiej przewiduje ubezpieczenie, czy na miejscu jest dostępny pediatra, w jakim języku można się z nim porozumieć. Przyda się też podręczna apteczka: termometr, środki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe, plastry, mały bandaż, woda utleniona, krem z filtrem, środki na komary i łagodzące ukąszenia.

Rodzinny wyjazd to nie tylko okazja do wypoczynku. Pośpiech, który towarzyszy nam na co dzień sprawia, że rzadko wszyscy członkowie rodziny mają okazję pobyć dłużej razem. Dzięki takim udogodnieniom jak nosidełko ergonomiczne żadne z rodziców nie musi rezygnować ze swojego ulubionego wakacyjnego hobby, a dzieci od najmłodszych lat mogą poznawać atrakcyjne miejsca i zdobywać nowe doświadczenia.

2 thoughts on “Urlop last minute z dziećmi – tak czy nie?”

  1. Marta says:

    Oj urlop potrzebny jest każdemu 🙂 A czy to będzie last minute, czy normalny urlop, planowany od dawna to nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby gdzieś wyjechać wspólnie z rodziną i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, poza miejscem pracy oraz zamieszkania 🙂

  2. Mini says:

    Nie bardzo rozumiem jakie znaczenie ma last minute? Jeśli tylko hotel jest przystosowany dla dzieci to jechać!!

Comments are closed.