Gdzie i jak uprawiać buraki cukrowe?

Buraki cukrowe rzadko można dostrzec w przydomowych warzywnikach. Warzywa te są uprawiane głównie przez rolników. Gdzie i jakie warunki należy zapewnić uprawie, aby zbiory były obfite? Czy uprawa buraków cukrowych jest wymagająca?

Buraki cukrowe? Robi się z nich nie tylko cukier!

Jak sama nazwa wskazuje, buraki cukrowe są powszechnie wykorzystywane do produkcji cukru. Warto jednak wiedzieć, że ich znaczenie gospodarcze jest szersze – buraki znalazły swoje zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu niż spożywczy. Mowa m.in. o przemyśle paliwowym.

Korzenie buraków cukrowych mają różną zawartość sacharozy. Przykładowo w korzeniach wysokocukrowych jest jej ok. 21%. Liście, z których nie pozyskuje się cukru, są powszechnie wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Uprawa buraków cukrowych – warunki

Jakie warunki uchodzą za optymalne, gdy mowa o uprawie buraków cukrowych? Jeżeli chodzi o klimat, to najlepszy jest umiarkowany. Wiele słonecznych i ciepłych dni gwarantuje, że zawartość sacharozy w korzeniu będzie wysoka. Gdy mowa o glebach, to najlepiej sprawdzają się żyzne o pH wynoszącym od 6,2 do 7,2. Aby zapewnić uprawie optymalne warunki, warto sięgnąć po nawozy. Informacje o kompleksowym programie nawożenia uprawy buraków cukrowych są dostępne na stronie www.arkop.pl. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości m.in. azotanu i fosforanu w fazie wzrostu korzenia.

W przypadku uprawy buraków cukrowych znaczenie ma również wilgotność podłoża. Regularne podlewanie gruntu jest szczególnie ważne w okresie od czerwca do sierpnia, gdy przyrost sacharozy w korzeniu jest największy. Jeżeli chodzi o niskie temperatury, to burak jest na takie wrażliwy. Korzenie mogą zostać uszkodzone, jeżeli temperatura spadnie poniżej 8 st. C.

Pielęgnacja uprawy buraków cukrowych

Uprawiając buraki cukrowe, nie można zapomnieć o pielęgnacji. Ta sprowadza się do regularnego spulchniania ziemi wokół buraków. Taki zabieg wykonuje się specjalnymi narzędziami, np. bronami kolczastymi. Jego cel jest prosty – w ten sposób do korzeni znajdujących się w glebie dociera więcej powietrza i wody.

Pielęgnacja uprawy buraków cukrowych polega również na usuwaniu chwastów. Te zagrażają uprawie, dlatego niezbędne jest regularne odchwaszczanie.

Uprawa buraków cukrowych – o czym pamiętać?

Z ekonomicznego punktu widzenia znaczenie ma miejsce, w którym uprawa buraków cukrowych zostanie założona. Najczęściej plantacje zakłada się przy cukrowniach, bo przewożenie korzeni buraków na większe odległości jest nieopłacane.