Gdzie i jak uprawiać buraki cukrowe?

Buraki cukrowe rzadko można dostrzec w przydomowych warzywnikach. Warzywa te są uprawiane głównie przez rolników. Gdzie i jakie warunki należy zapewnić uprawie, aby zbiory były obfite? Czy uprawa buraków cukrowych jest wymagająca?

Buraki cukrowe? Robi się z nich nie tylko cukier!

Jak sama nazwa wskazuje, buraki cukrowe są powszechnie wykorzystywane do produkcji cukru. Warto jednak wiedzieć, że ich znaczenie gospodarcze jest szersze – buraki znalazły swoje zastosowanie również w innych gałęziach przemysłu niż spożywczy. Mowa m.in. o przemyśle paliwowym.

Korzenie buraków cukrowych mają różną zawartość sacharozy. Przykładowo w korzeniach wysokocukrowych jest jej ok. 21%. Liście, z których nie pozyskuje się cukru, są powszechnie wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Uprawa buraków cukrowych – warunki

Jakie warunki uchodzą za optymalne, gdy mowa o uprawie buraków cukrowych? Jeżeli chodzi o klimat, to najlepszy jest umiarkowany. Wiele słonecznych i ciepłych dni gwarantuje, że zawartość sacharozy w korzeniu będzie wysoka. Gdy mowa o glebach, to najlepiej sprawdzają się żyzne o pH wynoszącym od 6,2 do 7,2. Aby zapewnić uprawie optymalne warunki, warto sięgnąć po nawozy. Informacje o kompleksowym programie nawożenia uprawy buraków cukrowych są dostępne na stronie www.arkop.pl. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości m.in. azotanu i fosforanu w fazie wzrostu korzenia.

W przypadku uprawy buraków cukrowych znaczenie ma również wilgotność podłoża. Regularne podlewanie gruntu jest szczególnie ważne w okresie od czerwca do sierpnia, gdy przyrost sacharozy w korzeniu jest największy. Jeżeli chodzi o niskie temperatury, to burak jest na takie wrażliwy. Korzenie mogą zostać uszkodzone, jeżeli temperatura spadnie poniżej 8 st. C.

Pielęgnacja uprawy buraków cukrowych

Uprawiając buraki cukrowe, nie można zapomnieć o pielęgnacji. Ta sprowadza się do regularnego spulchniania ziemi wokół buraków. Taki zabieg wykonuje się specjalnymi narzędziami, np. bronami kolczastymi. Jego cel jest prosty – w ten sposób do korzeni znajdujących się w glebie dociera więcej powietrza i wody.

Pielęgnacja uprawy buraków cukrowych polega również na usuwaniu chwastów. Te zagrażają uprawie, dlatego niezbędne jest regularne odchwaszczanie.

Uprawa buraków cukrowych – o czym pamiętać?

Z ekonomicznego punktu widzenia znaczenie ma miejsce, w którym uprawa buraków cukrowych zostanie założona. Najczęściej plantacje zakłada się przy cukrowniach, bo przewożenie korzeni buraków na większe odległości jest nieopłacane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *