Ubrania i buty robocze na budowie

Przepisy BHP obligują właścicieli firm budowlanych do zaopatrzenia swoich pracowników fizycznych w ubrania robocze oraz buty, które będą chronić stopę w czasie pracy oraz zapewniać komfort wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

 Kierownik budowy jest zaś zobowiązany do tego, by rygorystycznie i skrupulatnie strzec zasad bezpieczeństwa, a zakładają one między innymi noszenie odpowiedniej odzieży roboczej i butów, od pierwszej do ostatniej chwili przebywania w miejscu pracy. Zbagatelizowanie tych przepisów, nawet chwilowo, może doprowadzić do poważnych w skutkach konsekwencji, nie wykluczając okaleczenia czy śmierci.

Jakie ubrania robocze oraz akcesoria obowiązują na budowie?

Ubrania oraz buty robocze spełniają dwa zasadnicze zadania. Przede wszystkim chronią ciało przed uszkodzeniem, ale także ochraniają własną odzież pracownika. Do odzieży roboczej można zaliczyć wygodne, niekrępujące ruchów spodnie z długimi nogawkami, na przykład ogrodniczki. Muszą być one wykonane z trwałego materiału, który niełatwo ulegnie rozdarciu. Do pracy na budowie najlepsze są spodnie z kieszeniami na kolanach. W kieszeniach umieszcza się specjalne wkładki, które umożliwiają wygodną pracę w pozycję klęcznej.Buty robocze muszą mieć grubą podeszwę, chroniąca podczas stąpania po nierównej powierzchni czy ostrych przedmiotach. Jeżeli specyfika pracy na konkretnej budowie narażałaby pracownika na zwichnięcie kostki, buty robocze muszą sięgać aż za nią. W innym wypadku wystarczą te kończące się przed kostką. Ważne, by posiadały antypoślizgową podeszwę oraz wkładkę dobrze wchłaniającą wilgoć. Chroni to przed grzybicą, która grozi podczas używania butów przez kilkanaście godzin na dobę.

Oczywiście na budowie niezbędna jest ochrona głowy w postaci kasku. Te akcesoria są produkowane z plastikowymi paskami w środku,  by umożliwić regulację obwodu i tym samym dopasować wielkość kasku do głowy.  Kaski są wykonane z mocnego tworzywa, dzięki czemu nawet podczas wypadków, głowa jest odpowiednio chroniona. Podczas pracy w hałasie i pyle, pracodawca musi zapewnić robotnikom także nauszniki i maskę. Nieodzowne praktycznie na każdej budowie są dobrze dopasowane, mocne rękawice, chroniące ręce, ale także pozwalające na pewny chwyt.