Tłuszcze roślinne vs. tłuszcze zwierzęce

Tłuszcze to jeden z podstawowych składników odżywczych, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co do zasady, dzielą się one na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego. Co warto wiedzieć o tłuszczach roślinnych i zwierzęcych? Podpowiadamy!

Tłuszcze pełnią wiele różnych funkcji w organizmie człowieka. Stanowią źródło energii dla tkanek i narządów, umożliwiają gromadzenie energii, są materiałem budulcowym błon komórkowych, hamują skurcze żołądka, odpowiadają za produkcję hormonów oraz prawidłowe działanie układu hormonalnego, umożliwiają przyswajanie witamin A, D, E i K, chronią organizm przed utratą ciepła, stabilizują narządy w jamie brzusznej. Zapotrzebowanie na tłuszcze dostarczane w diecie zależy m.in. od płci, wieku, aktywności fizycznej czy ogólnego stanu zdrowia organizmu (1).

Tłuszcze zwierzęce i roślinne – co trzeba wiedzieć?

Tłuszcze jadalne dzieli się na tłuszcze roślinne i zwierzęce. Jak sama nazwa wskazuje, źródłem tych pierwszych są rośliny oleiste, a konkretnie ich nasiona lub owoce. Do tłuszczów roślinnych zalicza się więc m.in. olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, rzepakowy, olej z pestek winogron czy oliwa z oliwek. Z kolei tłuszcze zwierzęce otrzymuje się z tkanek lub mleka zwierząt lądowych oraz tkanek zwierząt morskich. Ich źródłem jest mięso, wędliny, masło, smalec, słonina, ryby, jaja oraz produkty mleczne (1).

Tłuszcze roślinne i zwierzęce – czy są niezdrowe?

Z jednej strony, tłuszcze są niezbędnym składnikiem pokarmowym. Z drugiej, ich nadmierne spożycie niekorzystnie odbija się na zdrowiu człowieka. Może ono powodować otyłość, zmiany miażdżycowe, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, kamicę żółciową, a nawet niektóre nowotwory. Wiadomo jednak, że szkodliwe dla zdrowia są przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. W tłuszczach roślinnych, a także tłuszczach ryb, przeważają kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienascynone, które – jak wykazały badania – pełnią rolę ochronną w profilaktyce miażdżycy, zmniejszają stężenie złego cholesterolu, zwiększają przepływ krwi do mózgu, stymulują produkcję hormonów, biorą udział w regulacji krzepnięcia krwi, wykazują działanie przeciwzapalne, a także hamują procesy nowotworotwórcze. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawiera m.in. olej słonecznikowy, sojowy, krokoszowy, kukurydziany, z pestek winogron, z zarodków pszenicy oraz z wiesiołka, a także tłuszcze ryb, takich jak łosoś, makrela, tuńczyk czy śledź (1). Dlatego warto pamiętać, że zamiast smalcu czy masła dla zdrowia lepszy będzie tłuszcz roślinny do smażenia (np. olej słonecznikowy czy rzepakowy), a w przypadku problemów z trawieniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego można sięgnąć po suplement diety Cholestil Max, który zwiększa produkcję żółci niezbędnej do prawidłowego trawienia tłuszczów.

   

Więcej na temat rozpoznania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu przeczytasz tutaj >>

   

  1. Ostrowska L. Tłuszcze. https://dieta.mp.pl/zasady/67338,tluszcze Dostęp: 23.04.2018 r.