Jaką symbolikę ma biżuteria z pereł?

woman-918787_640Naturalne perły są wysoko cenione na rynku jubilerskim. Powstają z nich przepiękne komplety – kolczyki, wisiorki, korale z pereł, czy też pierścionki. Masa perłowa służy do wysadzania broszek czy ozdób do włosów. Jednakże z perłami związany jest pewien przesąd – nie należy ich zakładać na własny ślub, ponieważ przynoszą pecha. Z czym jest to związane i jaką jeszcze symbolikę przypisuje się właśnie perłom?

Najcenniejsze kamienie szlachetne

Komplety biżuterii z naturalnych pereł potrafią osiągać horrendalnie wysokie ceny, ale można też kupić biżuterię ozdobioną tymi naturalnymi kamieniami w atrakcyjnej cenie, czego dowodzi sklep Cacko24. Perły naturalne zaliczane są do najcenniejszych kamieni szlachetnych. Niegdyś wierzono, że powstały przy narodzinach bogini piękna i miłości – Afrodyty, która wyłoniła się z morskiej piany u wybrzeży Cypru. W starożytnej Grecji krążyła legenda, że perły to spływające z włosów Afrodyty krople, które przemieniły się w przepiękne kamienie szlachetne.

Tak naprawdę jednak perły powstają w wyniku reakcji obronnej mięczaka perłorodnego na ciało obce, które dostaje się pomiędzy muszlę małży, a jego płaszcz lub do wnętrza płaszcza. Zdecydowaną większość pereł dostępnych na rynku światowym stanowią perły hodowlane, a tylko 5 proc. pochodzi z naturalnego środowiska małż.  Ich egzemplarze są zdecydowanie najdroższe, ale jeśli chcemy kupić taniej biżuterię srebrną – komplet z perłą, to na Cacko24 możemy tego dokonać już w cenie nieco powyżej 100 zł.

Czy perły przynoszą pecha?

Taki jest przesąd ślubny – mówi się, że panna młoda nie powinna zakładać pereł, ponieważ przynoszą pecha, nieszczęście i łzy. Najprawdopodobniej stereotyp ten wyrósł z tego, jak powstaje perła – w bólu bezbronnego małża, który broni się przed atakiem z zewnątrz. Jednakże wiele panien młodych za nic ma przesądy i występuje na ślubie i weselu w sznurach pereł, albo chociaż w delikatnych kolczykach z perłami. Nie ma statystyk, które wskazywałyby na to, że perły rzeczywiście prowadzą do rozwodu. Z drugiej strony bezdyskusyjnie można stwierdzić, że delikatna biżuteria – srebrna lub złota, z białymi perłami, jak ulał pasuje do śnieżnobiałych kreacji panien młodych. Jest gustowna i zarazem elegancka. Nie ma potrzeby odmawiania sobie założenia takiej ozdoby na ślub, jeśli tylko nie jesteśmy skrajnie przesądnymi osobami. W innym przypadku w sklepach jubilerskich dostępna jest cała masa biżuterii z innymi kamieniami – szlachetnymi i półszlachetnymi.