Święta jak z baśni Andersena

Christmas Market in DresdenŚwięta Bożego Narodzenia w Niemczech obchodzone są wyjątkowo uroczyście. To stamtąd przecież pochodzi zwyczaj dekorowania choinki. Dlatego przełom listopada i grudnia, to czas kiedy w Niemczech można poczuć atmosferę nadchodzących Świąt w sposób szczególny.

W wielu niemieckich miastach w tym czasie, od morza aż po Alpy otwierają się świąteczne jarmarki. Ich tradycja sięga końca XIV w. Wielu z nich towarzyszą objazdowe lunaparki, a w nich wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Są popisy cyrkowców i kaskaderów. Wśród nich, m.in. tzw „beczka śmierci”, czyli popisy motocyklistów, jeżdżących po ścianie. Są też występy artystów i karuzele.

Jednak to, co najbardziej wprowadza w świąteczny nastrój rodem z baśni Andersena, to zapach grzanego wina, karmelizowanych orzeszków, świąteczne dekoracje i tysiące skrzących świateł.

 

Katedra z czekolady

Na każdym z takich targów, na kilkudziesięciu stoiskach świątecznych kramarzy można kupić oryginalne prezenty pod choinkę. Są to często ręcznie robione przedmioty związane z kulturą regionu,. Na przykład wizytówką jarmarku w Dreźnie jest drezdeńska katedra zrobiona z czekolady lub piernika. Warto dodać, że odbywający się w Dreźnie świąteczny kiermasz jest największą i najstarszą imprezą tego typu w Niemczech. Co roku przyciąga prawie dwa mln. turystów.

Niektóre miasta mają po kilka takich imprez w różnych lokalizacjach.

 

60 imprez w jednym miejscu

Rekordzistą jest tu Berlin, który gości ok. 60 świątecznych jarmarków.

Jeden z najbardziej widowiskowych berlińskich jarmarków odbywa się na placu Gendarmenmarkt w pobliżu berlińskiej opery. Oprócz straganów z rękodziełem, ręcznie robionych cukierków, piernikowych serc i grzanego wina, można tu kupić ozdoby świąteczne i drewniane zabawki. Berlińskim specjałem są pieczone jabłka na patyku i karmelowe cukierki w smaku podobne do naszych polskich krówek. Częścią imprezy są też występy muzyczne i teatralne. Można posłuchać kolęd i obejrzeć tradycyjną szopkę.

W tym roku jarmark trwa od 21 listopada do Sylwestra. Otwarty jest codziennie od 11.00 do 22.00. Do godziny 14.00 wstęp na jarmark jest bezpłatny. Po godz. 14.00 za wstęp trzeba zapłacić 1 euro. Pewnie dlatego, że świąteczne jarmarki najpiękniejsze są po zmroku. Wtedy dopiero można podziwiać świąteczne iluminacje w całej okazałości.

W centrum Berlina odbywają się też kiermasze świąteczne, min. na Alexanderplatz i pod Czerwonym Ratuszem.

Wyjazd do Niemiec z rodziną lub w pojedynkę na świąteczny jarmark, to znacznie więcej niż możliwość zakupu nietuzinkowych prezentów pod choinkę. To też okazja poznania lokalnych zwyczajów, kuchni i kultury regionu.

Beata Bus realizuje przewozy do Niemiec. Zawiezie was na wybrany jarmark i z powrotem.