Dom i Ogród

Świąteczny minimalizm, czyli jak wykorzystać fototapetę do stworzenia zachwycającego bożonarodzeniowego wystroju?

34257551 – beautiful holdiay decorated room with christmas tree with presents under it
Mądre powiedzenie głosi, że co za dużo, to niezdrowo. I choć Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzą się nam z przepychem, w tym roku warto postawić na świąteczny minimalizm. Jednym z ciekawszych sposobów jest zastosowanie fototapety do dekoracji wnętrza. Jak to zrobić? Na czym właściwie polega tak promowany przez designerów bożonarodzeniowy minimalizm? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Świąteczna fototapeta jako centralny element wystroju

Fototapety zawsze charakteryzowały się mocnym akcentem dekoracyjnym. Dlatego właśnie świetnie pasuje do wnętrza urządzanego w duchu świątecznego minimalizmu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego efektu jest zastosowanie jednej, bardzo sugestywnej ozdoby, która nie zaburzy podstawowego wystroju pomieszczenia, ale będzie również wyraźnie nawiązywać do Bożego Narodzenia. Fototapeta idealnie pasuje do tego opisu. 

Wybór świątecznych fototapet jest ogromny. Możesz zdecydować się na akcent dosłowny (choinka, bombki, gwiazda, prezenty etc.) lub bardziej uniwersalny, zimowy, który także będzie się kojarzyć ze świętami, ale nie straci na aktualności w styczniu i w lutym.

 

Co poza fototapetą? 

Świąteczny minimalizm ma wiele twarzy. Jednym z ciekawszych trendów jest stworzenie historii z jednym kolorem w roli głównej. Będzie to motyw przewodni całej dekoracji. Na jaki kolor się zdecydować? Nieśmiertelny i bezapelacyjnie kojarzący się ze świętami jest złoty. Jeśli nie lubisz stylu glamour, możesz postawić na czerwony, bordowy czy wciąż szalenie modny baby blue. Bożonarodzeniowe konotacje ma także zieleń lasu.

Bardzo fajnym pomysłem na minimalistyczny wystrój świąteczny jest wprowadzenie do wnętrza kilku mocnych akcentów. Mogą to być dekoracje, które w sposób jednoznaczny kojarzą się z Bożym Narodzeniem lub tylko do niego nawiązują. Tutaj mamy małą podpowiedź: idź w stronę eco designu, czyli wybieraj dodatki wykonane z naturalnych materiałów. 

Jeśli w Twoim domu pojawi się żywa choinka, pomyśl o własnoręcznym wykonaniu kilku świerkowych czy jodłowych stroików. To w zupełności wystarczy, aby wprowadzić do wnętrza świąteczny klimat, ale jednocześnie nie przesycić go bożonarodzeniowymi ozdóbkami.

A propos choinki. To ona jest zdecydowanie najważniejszym elementem świątecznej dekoracji i od jej wyglądu zależy to, jak będzie odebrane całe wnętrze. Znajdź sposób na jej minimalistyczne przystrojenie. Nie upychaj na niej wszystkich ozdób, które wpadną Ci w ręce. Idź tropem wspomnianego już koloru przewodniego. Jeśli jest to biały, wystarczy umieścić na choince kilka białych kokardek, aby całość nabrała bardzo przemyślanego i jednocześnie efektownego charakteru.

 

Świąteczny minimalizm nie tylko w designie

Minimalizm nieodłącznie wiąże się z buntem przeciwko konsumpcjonizmowi. Trudno natomiast znaleźć bardziej jaskrawy przykład ulegania manii wydawania pieniędzy niż bożonarodzeniowe szaleństwo. Przez to tracimy z oczu prawdziwy sens świąt i nawet nie zauważamy, jak nagle się kończą. Biegając po sklepach, stojąc przy garnkach, pucując fugi i układając plan Wigilii co do minuty, nie ma możliwości, aby w pełni poczuć magię Bożego Narodzenia.  

Dlatego pisząc o świątecznym minimalizmie, nie można pominąć kilku kwestii czysto praktycznych. W tym roku rozważ ograniczenie liczby prezentów i ich wartości. Jeśli koniecznie chcesz sprawić masę radości swoim bliskim, to przynajmniej nie pakuj prezentów w eleganckie papiery czy torebki. Hitem są opakowania z taniego szarego papieru, które można pięknie przystroić świerkową gałązką.

Świąteczny minimalizm to także kierowanie się filozofią slow life. Tych kilka wyjątkowych dni jest właśnie po to, aby zwolnić. Nie masz czasu na przygotowanie 12 potraw na wigilijny stół? Zrób tylko 5 lub po prostu skorzystaj z cateringu. Nie siłuj się na coś, na co nie masz ochoty! Święta są tylko raz w roku. Nie warto ich marnować. 

I tak oto od designu płynnie przeszliśmy do małej psychoanalizy. To tylko dowodzi, jak wystrój wnętrz nierozerwalnie łączy się z naszym samopoczuciem i podkreśla konkretne etapy w życiu.

 

Wesołych Świąt!

Możliwość komentowania Świąteczny minimalizm, czyli jak wykorzystać fototapetę do stworzenia zachwycającego bożonarodzeniowego wystroju? została wyłączona