Suplementy dla sportowców

z12111971qsuplementyKażdy sportowiec prędzej czy później zainteresuje się tematyką suplementów. Przez oczy przewinie się mnóstwo nieznanych dotąd nazw związków chemicznych oraz terminów wartości energetycznych, które są w stanie przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększyć beztłuszczowo masę mięśniową, zregenerować organizm po wysiłku. Do takich terminów zaliczamy aminokwasy. Prawdę mówiąc, każdy kto ukończył szkołę średnią coś tam powinien kojarzyć ale umówmy się, że nawet szkolne regułki nie potrafią wytłumaczyć tego, co jest czym i na co wpływa.

Nie ma sensu rozpisywać czym się zajmują i jak działają, bo im dłuższe zdanie tym mniej będzie można zrozumieć. Liczy się to jaki korzystny wpływ ma na organizm a ma i to świetny – po wzmożonym treningu przyspieszają regenerowanie się mięśni  a w ekstremalnych sytuacjach potrafią przyjąć rolę czynnika regenerującego. W zależności od jakości aminokwasów, niektóre mogą posłużyć za wzmacniacz układu odpornościowego a nawet przyczynić się do rozpadu tkanki tłuszczowej.

Obecnie rynek tak nas rozpieszcza, że nawet w samych suplementach można się pogubić nie wspominając już o nazewnictwie. W sklepach możemy spotkać się z produktami nazwanymi stricte Aminokwasy ale również Aminokwasy BCAA. W składzie tego drugiego znajdziemy dodatkowo kilka innych związków, które jeszcze bardziej zaczną stymulować nasz organizm. Przykładami mogą być leucyna oraz izoleucyna. Spożywany przed treningiem bardzo korzystnie wpłynie na budowane mięśnie, gdyż leucyna nie pozwala na rozpad tkanek mięśniowych podczas treningów. Poza tym jest silnym źródłem glukozy, która eliminuje efekty senności i zmęczenia podczas ćwiczeń. Oczywiście podobnie jak podstawowe aminokwasy – mogą przyczynić się do rozpadu tkanki tłuszczowej co przekłada się bezpośrednio na budowę beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

Nie ma żadnych przeciwwskazań kiedy i kto powinien spożywać aminokwasy. W przeciwieństwie do kreatyny, aminokwasy mogą spożywać zarówno amatorzy jak i doświadczeni sportowcy. Również dyscyplina uprawianego sportu nie ma większego znaczenia, gdyż zawsze mięśnie pracują i podczas treningu ulegają rozpadowi ich budulce – białka.