Styropian grafitowy czy biały?

styropianPrzygotowując się do ocieplania domu szukamy materiałów, które będą miały nie tylko odpowiednie parama tery ale także cenę adekwatną do ich właściwości. Na rynku znajdziemy szeroki wybór płyt styropianowych. Najbardziej popularny jest styropian biały i styropian grafitowy, który ma najlepsze parametry izolacyjne.

Jak zatem wybrać płyty? Czym się kierować? Jakie są różnice pomiędzy styropianem grafitowym a białym?

W odróżnieniu od klasycznego styropianu białego, styropian grafitowy ma kolor srebrnoszary i ma domieszkę grafitu. Najlepiej sprawdza się on w roli ocieplenia ścian, choć może być z powodzeniem wykorzystywany do ocieplania dachów, fundamentów oraz podłóg. Nowoczesny styropian grafitowy może być zastosowany do ocieplania każdego miejsca w domu, nie tylko ścian zewnętrznych, ale i ścian działowych.

Czym tak właściwie jest styropian? Jest to materiał, który pozyskiwany jest w procesie spieniania granulek polistyrenu, z dodatkiem grafitu. Styropian nie dość, że jest doskonały w zakresie zapewniania termoizolacji budynków, to jeszcze na dodatek jest materiałem stosunkowo tanim. To nie wszystkie zalety, jakie przypisywane są do styropianu. Dodatkowo, jest materiałem lekkim, przez co nie obciąża zbytecznie konstrukcji budynku. Jest nieszkodliwy dla człowieka, co powoduje, że nazywany jest tworzywem ekologicznym. Do wyprodukowania styropianu nie wykorzystuje się dużych nakładów energii. Styropian i płyty styropianowe śmiało można poddawać obróbce, przy użyciu powszechnie dostępnych, prostych narzędzi. Niewykorzystane, zbyteczne wycinki styropianu mogą być poddawane recyklingowi, dzięki czemu nic się nie marnuje i nie jest składowane na wysypiskach śmieci.

Styropian jest materiałem chroniącym dom przed startami ciepła, ale nie tylko. Jedną z jego właściwości jest niemożność rozpuszczania się ani w wodzie, ani w glebie, przez co staje się on wysoce odporny na rozwój pleśni, grzybów i chorobotwórczych bakterii. Nawet w bardzo niskich temperaturach otoczenia styropian zachowuje swoje świetne właściwości izolacyjne. Nigdy się nie starzeje, jest odporny na zawilgocenie, stąd też śmiało można go montować na ścianach domu w środowisku o wysokiej wilgotności. W zasadzie, ani temperatura, ani wilgotność, czyli warunki pogodowe, nie mają większego wpływu na wykonywanie prac ociepleniowych, zakładając, że materiałem izolacyjnym jest styropian. Zastosowanie styropianu powoduje, że można zaoszczędzić czas i pieniądze związane z kosztami robocizny na zabezpieczenia niedokończonej izolacji na budynku przed ewentualnymi opadami atmosferycznymi. Styropian jest klasyfikowany jako materiał samo gasnący, chroni więc przed pożarem.