Sprzątanie domu, w którym pojawi się dziecko

cleaningPojawienie się dziecka to nie tylko rewolucja w życiu świeżo upieczonych rodziców. To także czas na przeorganizowanie domu oraz panujących w nim zwyczajów. Przygotowując się na powitanie swojej pociechy, warto zastanowić się także czy właściwie sprzątamy nasze mieszkanie? Wraz z pojawieniem się w rodzinie maluszka, porządek ma nie tylko wymiar estetyczny – ma także ogromny wpływ na zdrowie nowonarodzonego dziecka.

Sprzątanie mieszkania przed pojawieniem się dziecka to wbrew pozorom bardziej skomplikowany proces, niż tradycyjne porządki. Dom, w którym pojawi się maleństwo musi być czysty, ale nie sterylny tak, aby organizm i system odpornościowy maluszka mógł się powoli uodparniać na bakterie czy roztocza znajdujące się powszechnie w naszym otoczeniu. Dlatego pojawienie się w domu nowego członka rodziny, oznacza również odpowiednie sprzątanie.

Środki czyszczące

Efektywne sprzątanie nie byłoby możliwe bez zastosowania właściwych ku temu preparatów. Generalnie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów w płynie niż np. w proszku. Są one zazwyczaj delikatniejsze i łatwiej się zmywają.

Zanim jednak wysprzątamy nimi dom przed pojawieniem się maluszka, należy zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu. Warto wybrać takie, które posiadają atesty i są wskazywane, jako np. przyjazne dla dzieci. Niektóre środki o szczególnie intensywnym działaniu mogą być niewskazane do używania w pomieszczeniach, w których przebywać będzie nasza pociecha. Ponadto najlepiej zdecydować się na takie płyny, które nie pozostawiają silnego zapachu. Mogą one wywołać u dziecka reakcje alergiczne, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są preparaty bezwonne.

Odkurzanie

Usuwaniu kurzu oraz zabrudzeń ma ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dziecko zaczyna już się samodzielnie poruszać. Podczas raczkowania maluszek jest narażony na bezpośredni kontakt z brudną podłogą, a co za tym idzie np. z roztoczami. Jeśli na podłodze znajdują się dywany lub wykładziny, należy je regularnie odkurzać np. co 2-3 dni. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza piorącego. Urządzenie nie tylko dokładnie usunie wszelkie zabrudzenia, ale także ograniczy unoszenie się kurzu w pomieszczeniu w trakcie sprzątania.

Woda

Najlepszym środkiem do czyszczenia przedmiotów, które mają bezpośrednią styczność z maluszkiem, jest czysta ciepła woda. Naturalnie nie wszystkie plamy usuniemy jedynie przy jej pomocy, jednak jeśli to możliwe, warto ograniczyć stosowanie środków chemicznych. W przypadku mycia zabawek, które przecież często trafiają do buzi dziecka, dobrze jest je także wyparzyć.

Należy także pamiętać, że nie powinniśmy sprzątać w obecności dziecka, zwłaszcza jeśli używamy do tego preparatów czyszczących. Nawet zachowując wszelkie środki ostrożności, może się zdarzyć tak, że maluch będzie miał kontakt np. z preparatem w sprayu, który podrażni wrażliwą śluzówkę nosa. Ponadto piorąc wszelkie ubranka i tekstylia, które będą miały kontakt z maluszkiem, należy stosować proszek do prania, przeznaczony dla dzieci, co pozwoli uniknąć podrażnień oraz reakcji alergicznych.