Sprytne przechowywanie, czyli systemy przesuwne

top_garderoba_naW niewielkich wnętrzach przechowywanie przedmiotów może stanowić nie lada problem. Ograniczona przestrzeń uniemożliwia tradycyjny sposób magazynowania zapasów w spiżarni, ubrań w garderobie czy butów w przedpokoju. Istnieje jednak szereg sprytnych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem w małym mieszkaniu.

Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne urządzenie małego wnętrza to duża sztuka, wymagająca dogłębnej analizy. Istotną kwestią, spędzającą sen z powiek posiadaczom małych mieszkań, jest sposób przechowywania drobiazgów w poszczególnych pomieszczeniach. Ubrania wiszące na krzesłach tworzyć będą wrażenie bałaganu; zapasy ustawione na blacie kuchennym mogą spotęgować uczucie ciasnoty. Kosmetyki ustawione na umywalce czy wannie w łazience nie tylko optycznie pomniejszą wnętrze i stworzą wrażenie chaosu, ale także mogą przeszkadzać w wygodnym korzystaniu z sanitariatów. Jak więc zapanować nad sytuacją? Po pierwsze, warto ograniczać ilość przedmiotów, jakie gromadzimy – zamiast kupować kilka urządzeń, lepiej wybrać jeden sprzęt wielofunkcyjny. Liczne paczki i paczuszki z zapasami w kuchni dobrze jest zastąpić kilkoma trwałymi pojemnikami blaszanymi, szklanymi lub plastikowymi. Po drugie, warto rozejrzeć się po mieszkaniu w poszukiwaniu niewykorzystanej przestrzeni – mogą to być wąskie szpary między meblami, miejsce pod łóżkiem, wnęki w ścianie, skosy na poddaszu. Każde z tych miejsc przy odrobinie wyobraźni zamienić można w estetyczny i wygodny schowek.

Ciekawe pomysły na schowki

Jeśli już znajdziemy niewykorzystaną przestrzeń w mieszkaniu, zastanówmy się, jak zamienić ją w łatwo dostępny schowek. W przypadku miejsca pod łóżkiem, bez trudu znajdziemy odpowiedniej wielkości szuflady na kółkach. Na poddaszu warto wykorzystać skosy, zabudowując je prostymi szafkami o przesuwanych drzwiczkach. Problem z przechowywaniem drobnych kosmetyków oraz przyborów pielęgnacyjnych rozwiąże organizer na wewnętrznej stronie drzwi szafki łazienkowej – podobny sposób sprawdzi się także w szafkach kuchennych. Doskonałą metodą na wykorzystanie przestrzeni pomiędzy lodówką a ścianą jest zamontowanie wąskiej półki na kółkach; podobnie wykorzystać można miejsce pod szafkami kuchennymi, które zazwyczaj stoją na nóżkach. Wysuwana szuflada pomieści blachy do pieczenia, podkładki pod gorące naczynia i inne płaskie przedmioty. Warto też pamiętać o przestrzeni pod sufitem. Trudno dostępne półki nadadzą się świetnie do przechowywanie rzadziej używanych rzeczy, takich jak ozdoby świąteczne.

Drzwi przesuwne

Częstym problemem w małych mieszkaniach są także drzwi, których skrzydła utrudniają dostęp do mebli lub zawadzają w poruszaniu się po domu. Dlatego też warto rozważyć zamontowanie drzwi przesuwnych. Pozwolą one zaoszczędzić cenne miejsce, zwłaszcza jeśli wybierzemy nowoczesne modele, chowające się w ścianie. Systemy przesuwne sprawdzą się doskonale nie tylko jako drzwi do konkretnych pomieszczeń, ale także jako sposób zamykania szaf i szafek (zobacz nowoczesne systemy przesuwne z Castoramy).

Optymalne wykorzystanie małego mieszkania wymaga dużej pomysłowości. Dzięki systemom przesuwnym oraz sprytnym szufladom na kółkach zyskamy możliwość zagospodarowania nawet bardzo trudno dostępnej przestrzeni.