Słowacja nie tylko zimą!

mountainJesienna pora przez wielu turystów, zwłaszcza tych uciekających od zatłoczonych deptaków, uważana jest za najlepszą, by ruszyć na spotkanie z nieznanym. By ruszyć gdzieś dostatecznie blisko chociażby na kilka dni. Polska lub kraje ościenne oferują wiele miejsc i możliwości spędzenia wolnego czasu. Aktywne zwiedzanie współczesnych zakątków z historią w tle. Z historią trwającą do dziś.

Południowa Słowacja

Chociaż Słowacja wciąż kojarzy się przede wszystkim jako miejsce warte odwiedzenia zimą, to także w pozostałe pory roku oferuje wiele atrakcji. Również jesień to świetny moment, żeby lepiej poznać ten niewielki i niezwykle ciekawy kraj. Mając kilka dni, warto wybrać jeden region, niekoniecznie położony przy polskiej granicy.

Równolegle do granicy z Węgrami Słowacja nabiera innego charakteru. Charakteru z malowniczym Dunajem i sennymi miasteczkami, w których przeważa ludność pochodzenia węgierskiego. Choć to wciąż Słowacja, to można poczuć się jak w państwie Madziarów. Dwujęzyczne drogowskazy prowadzą do miejsc, które niezbyt chętnie odwiedzają Słowacy z północy. Miejsc dzięki temu niezwykle spokojnych i kuszących nieskalaną przyrodą.

Winnice

Z dala od głównych miast są także niedoceniane w Polsce słowackie winnice. Choć w świadomości wielu południowi sąsiedzi delektują się przede wszystkim lokalnym piwem, to jednak bliżej węgierskiej granicy można skosztować lokalnego wina – klimat zbliżony do alpejskiego i niewielkie pagórki sprawiają, że świetnie udają się zarówno szczepy białe oraz czerwone. Będąc miłośnikiem szlachetnych trunków, warto zaopatrzyć się w mapę z zaznaczonymi winnicami położonymi po obu stronach granicy. Możliwość porównania tokaju ze słowackim odpowiednikiem jest kusząca. Jesień, tuż po winobraniu, by skosztować specjałów w winnicy czy niewielkiej gospodzie, to dobry czas na wizytę połączoną z kosztowaniem specjałów, o jakie trudno w polskich sklepach.

Chcąc jeszcze przed nadejściem zimy poznać uroki południowej Słowacji, warto się pospieszyć. Kiedy jednak znajdą się już chęci i czas można skorzystać z finansowego wsparcia, jakim są szybkie pożyczki przez Internet. Dobre rozwiązanie zwłaszcza dla młodych globtroterów, którzy pracując i studiując, mają mało wolnych chwil. Mimo to zawsze znajdą kilka dni, podczas których ulegną urokowi Słowacji jakże przypominającej Węgry.