Skuteczne sposoby na grypę u dziecka

doctor examining little girl

doctor examining little girl

Grypa to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najczęściej zapadają na nią dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które przebywają w dużych skupiskach ludzkich. Jeśli Twój maluch skarży się na dolegliwości, które sugerują grypę, jak najszybciej zgłoś się z nim do pediatry. U najmłodszych pociech infekcja może przebiegać ciężko – zdarza się, że konieczna jest hospitalizacja.

Jak objawia się grypa u dziecka?

Pierwsze symptomy grypy u maluchów dają o sobie znać 2-3 dni od momentu zakażenia. Zwykle dolegliwości utrzymują się tydzień. Jeśli choroba przebiega bez powikłań, ma charakter samoograniczający się. W takich przypadkach powinno wystarczyć leczenie objawowe.

Grypa u dzieci objawia się wysoką gorączką – nawet do 40 st. C. Towarzyszą jej dreszcze, ból gardła, bóle mięśniowe, bóle głowy, osłabienie i bardzo złe samopoczucie. U małych pociech występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak mdłości, wymioty, bóle brzuszka i biegunki. Często pojawia się kaszel, niewielki nieżyt nosa, a węzły chłonne ulegają powiększeniu.

Grypę łatwo pomylić ze „zwykłym” przeziębieniem, dlatego nie powinnaś zwlekać z wizytą u pediatry. Lekarz na ogół rozpoznaje infekcję na podstawie objawów, może też zlecić dodatkowe badania metodami biologii molekularnej albo szybkie testy immunofluorescencyjne.

Na powikłaną grypę bardziej narażone są dzieci chorujące przewlekle, z niedoborami odporności. Małe pociechy do 2. roku życia znacznie częściej trafiają do szpitala z powodu grypy niż ich starsi koledzy. Maluchy, które nie skończyły roczku, nierzadko przyjmuje się na oddziały intensywnej terapii.

Jak leczyć grypę u dziecka?

Dziecko z grypą powinien obejrzeć lekarz. Zwykle pediatra zaleca leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu przykrych objawów infekcji. Stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen), które – jeśli nie ma przeciwwskazań – mogą zażywać już 3-miesięczne pociechy.

Gdy Twój mały skarb skarży się na ból gardła, podaj mu skuteczny i bezpieczny lek z benzydaminą. Z myślą o najmłodszych pacjentach stworzono lek w postaci aerozolu. Maluchy, które potrafią płukać gardło, mają do dyspozycji płyn do płukania gardła i jamy ustnej, a 6-latki i starsze dzieci mogą sięgać po smaczne tabletki do ssania. Chlorowodorek benzydaminy, który znajduje się w ich składzie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

Leki na grypę pediatra przepisuje na podstawie dolegliwości, z którymi boryka się mały pacjent. Kaszel u starszych maluchów łagodzą leki przeciwkaszlowe, a u młodszych – inhalacje z soli fizjologicznej. Jeśli dolegliwość nie jest bardzo uciążliwa, prawdopodobnie wystarczy łyżka naturalnego miodu przed snem. W niektórych przypadkach przydają się leki obkurczające naczynia błony śluzowej i roztwory soli do nosa.

Inne sposoby na grypę

Dopilnuj, by maluch z grypą leżał w łóżku i nie zapraszał do domu rówieśników. Grypa łatwo się rozprzestrzenia i jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci zagrożonych powikłaniami. Co poza tym? Często wietrz pomieszczenia, w których przebywa pociecha, włącz nawilżacz powietrza lub rozwieś mokre ręczniki na kaloryferach i zachęcaj dziecko do picia – zwłaszcza jeśli ma gorączkę.

Pamiętaj, że dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby (tzw. zespołu Reye’a).

W przyszłości postaw na profilaktykę: zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i szczepienia przeciw grypie pomogą uniknąć niebezpiecznej choroby i w pełni cieszyć się urokami jesieni, zimy i przedwiośnia.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc