Rola systemów komputerowych w procesie automatyzacji przemysłowej

automatykaDzisiejszy przemysł nastawiony jest na masową produkcję. To zupełnie normalne biorąc pod uwagę tak ogromny popyt. Ludzie mają coraz większe potrzeby i wymagania. Już nie liczy się to czy kupimy coś w sklepie lecz czy będziemy mieli w czym wybierać. Współczesne markety posiadają ogromną ofertę asortymentu, żeby klient miał w czym wybierać. Biorąc pod uwagę, że każdy przedsiębiorca kieruje się tymi samymi założeniami produkcja tychże produktów musi być wydajna.

Właśnie dlatego wiele firm zastosowało w swoich zakładach automatyzację przemysłową. Ma ona na celu udoskonalenie procesu produkcyjnego w taki sposób, aby stał się ona bardziej efektywny. Wdrożenie jej z pewnością daje świetne efekty, lecz musimy pamiętać o sercu całego układu czyli systemie komputerowym.

 

Przy opisywaniu automatyzacji jest on często pomijany jakby nie był ważny z technicznego punktu widzenia. Jednak to właśnie komputer odpowiada za pracę i kontrolowanie wielu procesów czy to na liniach produkcyjnych czy też w specjalistycznych automatach. Tak naprawdę każde urządzenie numeryczne pracuje pod kontrolą jakiegoś systemu. Musi istnieć punkt w którym wszystkie dane są przetwarzane i zapisywane. To układ komputerowy odpowiada za te zadania i to właśnie na nim opiera się cały system funkcjonowania linii. Podzespoły komputerowe obecnie są stosowane w przeróżnych maszynach i urządzeniach. Nowoczesne automaty CNC działają pod kontrolą komputera, który w znacznym stopniu zwiększył ich możliwości oraz wydajność. Dzięki mocy obliczeniowej można wprowadzić do nich nawet bardziej zaawansowany program. Pierwsze automaty tokarskie nie posiadały oczywiście numerycznego interfejsu i dawały sobie radę. Jednak obecnie wymagania jakie stawia przed producentem klient są tak wyśrubowane, że jedynie maszyna sterowana komputerowo jest w stanie im podołać.

 

W fabrykach całe linie produkcyjne wykorzystują podzespoły komputerowe. Wszelkiej maści sterowniki, czujniki i inne elementy połączone są z systemem komputerowym. Dzięki temu za pomocą panelu kontrolnego możemy bez większego problemu sterować zarządzaniem produkcją. Przed pojawieniem się automatyzacji trudno było kontrolować wszystkie procesy. Faktem jest, że nie było ich tak dużo jak w chwili obecnej jednak bez komputera i tak ciężko było wszystko upilnować. Teraz znacznie łatwiej jest monitorować całą linię produkcyjną. Komputeryzacja wdarła się niemal w każdą dziedzinę życia. Za pomocą chipów sterowane są pralki, lodówki, samochody i wiele innych przedmiotów. Zastosowanie podzespołów komputerowych nie mogło ominąć i przemysłu. Z pewnością jest to dopiero początek rozwoju komputerów w działach produkcyjnych. To właśnie dzięki nim produkcja przemysłowa tak bardzo się zmieniła. Automatyzacja nie mogłaby by być w pełni efektywna gdyby nie wspomagające ją układy elektroniczne. Właśnie dlatego pomijanie roli elementów komputerowych jest niezrozumiałe. W końcu czym byłaby automatyka przemysłowa gdyby nie stosowano w trakcie jej wdrażania systemów komputerowych.

Autorem artykułu jest Automatik – na stronie http://przemyslowa-automatyka.com.pl znajdą Państwo pełną ofertę z zakresu Automatyki Przemysłowej.