Przygotowanie auta do zimy. Co warto mieć w aucie?

Zimą warto zadbać o bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem. Dzięki temu uchronimy się przed niebezpieczną kraksą, uszkodzeniem samochodu i narażeniem siebie i pasażerów na niebezpieczeństwo. Warto, więc właściwie zadbać o samochód. O czym pamiętać i na co zwracać uwagę?

Co sprawdzić w samochodzie przed rozpoczęciem sezonu zimowego?

Zima to czas kiedy warunki na drodze nie sprzyjają kierowcom. Dlatego warto sprawdzić stan techniczny samochodu, zanim dojdzie do pierwszych ślizgawek i opadów śniegu.
Konieczne jest sprawdzenie pracy akumulatora. Aby w mroźne poranki samochód bez problemu zapalił i, by uniknąć spóźnienia do pracy, warto oddać samochód do warsztatu, gdzie zostaną wykonane testy akumulatora z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń. Nie warto sprawdzać akumulatora na własną rękę, ponieważ nieumiejętne obchodzenie się z nim może być niebezpieczne. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy wiemy jak go np. naładować.
Przed zimą warto też sprawdzić świece żarowe i zapłonowe. Jeśli są zużyte, auto może nie zapalić.

Bezpieczeństwo pod lupą, czyli sprawdzanie hamulców

To kolejna, ważna kwestia w zakresie sprawdzenia stanu technicznego samochodu przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
Hamulce to jeden z najważniejszych systemów mechanicznych w samochodzie. Warto sprawdzić oś przednią i tylną i rozkład sił na poszczególne koła. Jest to istotne, ponieważ ma wpływ na drogę hamowania, która w okresie zimowym jest inna niż w lecie. Stąd konieczność zadbania o jak najlepsze warunki techniczne samochodu. Warto to zlecić dobremu mechanikowi, jeśli sami nie znamy się na tym.

Światła – dlaczego warto sprawdzić je przed rozpoczęciem zimy?

Właściwe ustawienie świateł ma ważne znaczenie. Także w okresie zimowym. Jeśli jeździmy po nierównych drogach,z wybojami, to światła mają tendencję do zmiany położenia. A to ma wpływ na to, jak sami widzimy drogę w trakcie jazdy i, czy światła nie rażą innych kierowców – zwłaszcza tych, którzy jadą naprzeciwko. Warto więc sprawdzić je w profesjonalnym warsztacie, pod okiem specjalistów.

Płyn chłodniczy – ważna kwestia przed sezonem zimowym

Przed zimą należy sprawdzić temperaturę, w której zamarza płyn, by wiedzieć czy konieczne jest wlanie nowego. Można też obniżyć temperaturę krzepnięcia, dolewając koncentrat płynu chłodniczego.

Sprawne wycieraczki

Dobre wycieraczki są w stanie pomóc w trakcie jazdy, zapewniając właściwą widoczność. W okresie zimowym jest to szczególnie ważne, aby kierowca miał pełną widoczność jeśli chodzi o drogę przed nim.
Wycieraczki należy zmieniać regularnie, a o ich zużyciu informuje rozmazana powierzchnia szyby po włączeniu pracy wycieraczek. Wówczas konieczna jest wymiana piór, by móc zapewnić właściwą widoczność dla kierowcy.

Zima to trudny okres dla kierowców, kiedy warunki na drodze stanowią utrudnienie. Warto przygotować samochód odpowiednio wcześnie, aby w chłodne dni nie obawiać się o bezpieczeństwo własne, jak i pasażerów. Jeśli, z jakiegoś powodu, samochód odmówi jednak posłuszeństwo lub zdarzy się kraksa, nie warto reagować samodzielnie. Pomocna w takiej sytuacji jest pomoc drogowa na przykład pomoc drogowa z Wrocławia https://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl/, która pomoże przetransportować auto do warsztatu. A tam zajmą się już nim specjaliści.