Projektujemy perfekcyjny dom

Zdecydowałeś, że chcesz sam zaprojektować swój nowy dom? Prawdopodobnie masz pewne wyobrażenie tego, jak miałby on wyglądać

Zdecydowałeś, że chcesz sam zaprojektować swój nowy dom? Prawdopodobnie masz pewne wyobrażenie tego, jak miałby on wyglądać. Nie jest łatwo znaleźć dom idealny – ale można dokonać pewnych modyfikacji, aby dowolny dom jak najbardziej zbliżył się do wizji domu marzeń. Podczas projektowania własnego domu trzeba rozważyć wiele rzeczy, dlatego pokażemy Ci, jak najlepiej wykorzystać ten proces, aby Twój następny dom stał się domem z Twoich snów.

W pośpiechu?

Najlepszym sposobem na projektowanie własnego domu jest gromadzenie inspiracji i zorganizowanie chaotycznych pomysłów w pewną całość. Odwiedź domy na sprzedaż, rób zdjęcia w ulubionych dzielnicach. Zachowaj fotografie, listy życzeń i szkice zorganizowane w jednym miejscu. Najważniejsze jest znaleźć źródło inspiracji. Na samym początku tego procesu nie chodzi o to, aby rozplanować rozkład pokoi. Chodzi o to, aby zdefiniować swoje pragnienia i potrzeby.

1) Odwiedź ulubione dzielnice. Jest jakiś powód, dla którego są Twoimi ulubionymi, prawdopodobnie dlatego, że podobają Ci się tamtejsze domy. Nie rozważaj ceny ani praktyczności. Na tym etapie po prostu szukaj inspiracji.

2) Odwiedź domy wystawione na sprzedaż. Każdy z nich będzie miał pewne cechy, które Cię zainspirują – zanotuj je. Zaobserwuj również rzeczy, wobec których jesteś obojętny, lub które Ci się wyraźnie nie podobają.

3) Rób dużo zdjęć. Fotografuj wszystkie zakamarki domów, które wpadną Ci w oko, wewnątrz i zewnątrz. Na zdjęciach znajdziesz więcej szczegółów, niż jesteś w stanie zauważyć podczas przelotnej wizyty w budynku. Po odwiedzeniu kilkunastu czy kiludziesięciu domów zdjęcia będą dobrym sposobem na odświeżenie pamięci i przypomnienie sobie tych rzeczy, w których momentalnie się zakochałeś.

4) Zorganizuj się. Marzenia są dobre i ważne jest, aby mieć wizję tego, co chcesz osiągnąć, ale osiągnięcie tego będzie znacznie trudniejsze, jeśli nieustannie szukasz notatek i zdjęć i gubisz karki z najlepszymi pomysłami. Zdobądź solidny, papierowy notes i trzymaj go pod ręką do czasu ukończenia projektu. Możesz go używać do wklejania zdjęć, wycinków, wizytówek wykonawców i innych elementów związanych z projektem. Poświęć parę stron na zapisanie rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się  w domu – nazwij to swoją listą życzeń.

5) Musisz widzieć dużą perspektywę. Gdy już mniej więcej wiesz, czego potrzebujesz, a co Ci się nie podoba, czas się skupić na konkretach:

– Czy wolisz mieszkać w mieście, czy na wsi?

– Duży dom z wieloma pokojami na potrzeby dużej rodziny, czy kawalerka dla dwojga?

– Czyste, nowoczesne linie, czy szczegółowe, ręczne roboty?

– (Być może najważniejsze ze wszystkich rozważań,) jaki jest twój budżet?

Te pytania pomogą Ci zacząć skupiać swoją wizję na działaniach.

Jeśli jednak nie masz ochoty, czasu lub pomysłu, aby zaprojektować swój dom/mieszkanie/inną przestrzeń samodzielnie, pomoże Ci w tym profesjonalny architekt wnętrza. Poznańska firma Ememstudio od lat doradza klientom w kwestiach projektowania wnętrz prywatnych, publicznych, użytkowych i wszelkich innych. Odwiedź stronę www.ememstudio.com.pl i obejrzyj przykładowe projekty. Być może będą one dla Ciebie inspiracją!