Projektowanie logo firmy na nowo?

logo_na_zed191Każda szanująca się firma ma swój znak firmowy, który reprezentuje markę – większość wielkich koncernów kojarzonych jest nie tylko poprzez nazwę, ale także ich rozpoznawalne logo. Nic więc dziwnego, że właściciele dobrze zapowiadających się interesów chętnie wynajmują specjalistów, którym powierzają projektowanie logo firmy. Kreatywny projekt zapewnia dobrą rozpoznawalność, zapewnia natychmiastowe skojarzenie z konkretną branżą i pozwala w atrakcyjny sposób oznaczyć produkty, materiały reklamowe i firmowe druki – logo firmowe wydaje się być czymś trwałym, co towarzyszy przedsiębiorstwu od początku do końca. Czy aby jednak na pewno?

Czy warto zmieniać znak firmowy, z którym przedsiębiorstwo kojarzone jest od pierwszych dni swoich działalności. W pierwszej chwili wydaje się być to działaniem nielogicznym lub nastawionym na niezbyt uczciwą próbę ukrycia niepowodzeń firmy dokonujący się w przeszłości – patrząc jednak trzeźwo na marketing, można zauważyć, że odświeżenie logo firmy może przynieść wiele korzyści – nawet wielkie i powszechnie kojarzone marki decydują się od czasu do czasu na taki krok. Kiedy warto podjąć taką decyzję?

Zmiany w firmie – nowe logo

znane_loga_211

Tworzenie logotypów bardzo często opiera się na umieszczeniu w znaku marki symboli dotyczących jej branży lub profilu usług – przedsiębiorstwa jednak dynamicznie się rozwijają i zmieniają swój profil. Spójność pomiędzy oferowanymi usługami a znakiem jest bardzo ważna w marketingu. W wypadku, gdy firma zmieniła branżę lub zakres swojej działalności, warto sięgnąć po nowy projekt logo. Cennik takich usług bywa różny, ale koszt zmiany znaku powinien być traktowany jak inwestycja w spójność i rozpoznawalność marki.

Zmieniająca się moda

W latach dziewięćdziesiątych panowała powszechna moda na znaki firmowe o krzykliwej formie – niektóre z nich dzisiaj uznawane są za archaiczne lub kiczowate. Po dziesięciu czy piętnastu latach, dawne logo firmowe może być po prostu źle odbierane – to co było dobre, przed dekadą niekoniecznie sprawdzać będzie się we współczesnych realiach.

Tanie logo do wyrzucenia

Na początku działalności, liczy się każdy grosz – przekłada się to zwykle na poważne oszczędności związane z marketingiem. Mało kto płaci dużo za swój pierwszy projekt logo – cennik ma tutaj większy priorytet niż jakość i kreatywność. Jednak gdy sytuacja firmy już się ustabilizuje, a w kasie znaleźć można nieco wolnych środków, warto zastanowić się nad zmianą – wtedy nie warto już skrupulatnie liczyć ile kosztuje projekt logo i skupić się na profitach z takiej zmiany. Wielu klientów zwraca uwagę na takie szczegóły i firma z bardzo tanim, wręcz „prowizorycznym” logiem może być uznawana, za instytucję skupioną jedynie na cięciu kosztów.

Mało oryginalne logo firmowe

Projektowanie logo firmy może być inspirowane wieloma rzeczami – modą, branżą, osobistymi intencjami właścicieli, odniesieniami do popkultury… Możliwości jest wiele, ale warto pamiętać, że na podobny pomysł mogło wpaść wielu innych przedsiębiorców. Niektóre znaki nawiązują do – mówiąc wprost – banalnych odniesień, które powtarzają się wielokrotnie u konkurencji. Oryginalność i unikalność jest dzisiaj w cenie, a dodatkowo uniknąć można pomyłek klientów, którzy mogą skojarzyć znak firmowy z logiem konkurencji i to właśnie do niej udać się na zakupy. Rozpoznawalność marki związana jest bardzo mocno z kreatywnością w tej dziedzinie. Warto zwrócić uwagę na logotypy znanych firm, które automatycznie kojarzone są z nazwą – dobrym przykładem jest tu prosty znak Nike czy symbole marek samochodowych umieszczane na maskach.