Projektor do gier – dlaczego warto i jaki najlepiej kupić?

Obecnie grafika i jakość obrazu w grach komputerowych mają ogromne znaczenie. Gracze doceniają możliwość cieszenia się jak największą ilością szczegółów i intensywnie nasyconą kolorystyką, dlatego coraz chętniej decydują się na zakup projektora do gier. Jaki model jednak najlepiej wybrać?

Projektor do gier – dlaczego warto?

Zanim przyjrzymy się konkretnym parametrom projektorów do gier, odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego tak właściwie warto takie urządzenie posiadać. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest znacznie większa powierzchnia obrazu, zwłaszcza w porównaniu z monitorem komputera czy ekranem telewizora.

Obraz o takiej wielkości odczuwalnie poprawia komfort gry oraz zapewnia intensywniejsze doznania. Kupując projektor do gier w Euro, możemy wybierać spośród modeli wysokiej klasy, oferujących wysoką wyrazistość szczegółów, bardzo dobry kontrast oraz głębię kolorów, które w połączeniu sprawią, że nasza rozgrywka nabierze zupełnie nowego wymiaru.

Niekwestionowanym atutem projektorów do gier jest także ich mobilność. Dzięki niewielkim rozmiarom tego urządzenia oraz jego prostej konstrukcji, możesz zabrać je ze sobą właściwie wszędzie. W praktyce oznacza to, że grą na dużym ekranie możesz cieszyć się nie tylko w domu, ale też u przyjaciół czy rodziny, pod warunkiem, że posiadają komputer lub konsolę.

Parametry projektorów do gier

Jeśli zdecydujemy się na zakup projektora do gier, powinniśmy wiedzieć, na jakie parametry tych urządzeń należy zwrócić szczególną uwagę. To pozwoli nam wybrać model najlepiej spełniający nasze oczekiwania, a tym samym pozwalający w pełni cieszyć się rozgrywką. Do najważniejszych parametrów projektorów do gier zalicza się: typ matrycy, jasność, kontrast, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania obrazu, żywotność lampy oraz rozmiar.

W przypadku matryc, szczególnie polecane są urządzenia, w których zastosowana została technologia DLP, czyli Digital Light Processing, zapewniająca wysoki kontrast i głębię czerni. Dużą popularnością cieszą się także modele obsługujące technologie LED, LCD czy 3LCD.

Jakość uzyskanego obrazu zależy jednak nie tylko od matrycy, ale też innych parametrów, takich jak jasność, kontrast, rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Jakie wartości będą odpowiednie w odniesieniu do projektorów do gier? Najlepiej, aby urządzenie posiadało:

  • jasność o wartości co najmniej 2500 lumenów;
  • kontrast na poziomie 3000:1, przy czym im wartość ta będzie wyższa, tym wyświetlany obraz będzie bogatszy w detale;
  • rozdzielczość Full HD lub WUXGA;
  • jak najwyższą częstotliwość odświeżania, co zapewnia większą płynność obrazu.

Wybierając projektor do gier, warto również zwrócić uwagę na żywotność lampy, która podawana jest w godzinach. Modele z niższej półki cenowej oferują żywotność wynoszącą około 750 godzin, natomiast bardziej zaawansowane urządzenia – nawet od 4000 godzin do 10 000 godzin w trybie ekonomicznym.

Ostatnim istotnym aspektem jest rozmiar projektora. Do użytku domowego wystarczające są niewielkie, lekkie modele, dzięki czemu nie tylko zajmują stosunkowo mało miejsca, a ponadto można łatwo je przewozić.