Program porozumienie bez przemocy w przedszkolach

W dzisiejszych czasach nasze pociechy są bombardowane przemocą w każdej strony – moją z nią do czynienie przede wszystkim za pośrednictwem telewizji i gier komputerowych. Bardzo trudno jest ustrzec dzieci przed negatywnymi wzorcami, nawet jeśli nam się to uda, przedszkole jest miejscem gdzie cały nasz rodzicielski wysiłek może zostać zniweczony. Nawet jeśli zdołaliśmy upilnować nasze dziecko, mogło się to nie udać innym rodzicom. A maluch uczy się od kolegów znacznie chętniej niż od pani przedszkolanki…

Na szczęście niemal każde przedszkole jest już świadome problemu i podejmuje środki mające na celu obniżenie agresji u dzieci i nauczenie ich radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Przykładem takich działań jest realizacja programu porozumienie bez przemocy, które uczy maluchy jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych bez uciekania się do przemocy. A przedszkole jest niestety częstą sceną sytuacji konfliktowych – to właśnie tam niektóre dzieci po raz pierwszy stykają się z innymi maluchami, które mają zupełnie odrębne opinie, upodobania i zabawy. Nagle cała sytuacja nie jest skupiona na nich, a na swoją kolejkę trzeba czekać. Taka sytuacja może budzić frustrację, a nawet agresję, dlatego tak ważne jest by przedszkole – przy pomocy ekspertów – pokazało dzieciom jak należy się zachowywać w nowych dla nich sytuacjach. Program realizowany jest w atrakcyjny dla dzieci sposób, między innymi wykorzystuje elementy teatralne, na przykład odgrywanie przez maluchy scen konfliktu i omawianie poprawnych zachowań w takich sytuacjach.

Profilaktyka przeciw agresji jest bardzo ważna już na etapie przedszkolnym, kiedy charakter dzieci wciąż jest jeszcze plastyczny. Jeśli zachowania agresywne w porę nie zostaną wyplenione i zastąpione pozytywnymi zrachowaniami, może stać się to w przyszłości prawdziwym utrapieniem. Na etapie szkoły skłonność do agresji jest już zwykle na tyle utrwalona, że „przywieraja” do dziecka na stałe, powodując jego brak popularności wśród kolegów, niechęć nauczycieli, a nawet problemy z nauką.

Artykuł napisany we współpracy z Przedszkolem Świat Dziecka w Konstacinie: http://www.przedszkoleswiatdziecka.edu.pl/