Jak prać pościel dla niemowląt?

W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo ważne jest zapewnienie mu wysokiego komfortu – tak jak w brzuchu mamy. Jako że maluch dużo czasu spędza wówczas w łóżeczku, powinniśmy zakupić dla niego komfortową pościel. Jednak sam zakup to jeszcze nie wszystko – pościel powinniśmy też regularnie prać. O czym należy wtedy pamiętać?

Skóra niemowląt jest delikatna i podatna na podrażnienia. Właśnie dlatego u maluszków często zdarzają się różne alergie kontaktowe, na przykład na nieodpowiedni materiał, detergenty. Powinniśmy o tym pamiętać przy doborze odpowiednich ubranek dziecięcych oraz pościeli do łóżeczka. Także warto dowiedzieć się, w jaki sposób powinniśmy je czyścić.

 

Pierwsze pranie po zakupie

Jeśli od razu po zakupieniu pościeli dla dziecka chcesz założyć ją na kołderkę, pamiętaj o tym, że tak naprawdę nie wiadomo, czy jest ona czysta. Zwykle zakładamy, że rzeczy, które kupujemy w sklepie, są czyste, ale tak naprawdę mogą czaić się na nich różne drobnoustroje, zanieczyszczenia, pozostałości substancji używanej w barwieniu materiału.

 

Wobec tego pościel dla niemowląt powinniśmy przed pierwszym użyciem wyprać i zrobić to w wysokiej temperaturze – minimum 60 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura pozwoli na zabicie wszystkich „nieproszonych gości”, którzy mogą czaić się między włóknami.

 

Gdy zależy nam na całkowitej pewności, że pościel będzie wolna od takich niebezpieczeństw, możemy ją wygotować albo wyprać w temperaturze 90 stopni. Nie musimy tego jednak robić wtedy, gdy wyprasujemy pościel w wysokiej temperaturze. Powinniśmy robić to po każdym praniu.

 

Jakie detergenty do prania wybrać?

Nie powinniśmy prać pościeli niemowlęce w tych samych detergentach, z których korzystamy do swojej odzieży. Najlepiej zakupić specjalne płyny czy proszki do prania dla niemowląt. Nie zawierają one tak dużej dawki drażniących substancji aktywnych, dlatego zmniejszają ryzyko powstawania alergii.

 

Eksperci polecają stosowanie naturalnych, ekologicznych detergentów do prania – są one najbardziej przyjazne dla delikatnej skóry dzieci.