Pożyczki konkurencją dla kredytodawców

Na początek warto jest powiedzieć trochę o tym – czym różni się kredyt od pożyczki. W kredytach specjalizują się banki i większość zaciąganych przez kredytobiorców kwot musi być wykorzystana w konkretnym celu. W wypadku przedsiębiorców może to być budowa nieruchomości, zakup maszyn lub towaru. Również w rozliczeniu większości kredytów niezbędne są faktury lub rachunki. Ponadto konieczne jest zabezpieczenie i nierzadko wiarygodny biznesplan.

Pierwszą i istotną różnicą  między kredytem i pożyczką jest to, że to drugie nie musi być rozumiane w wyłącznie w kategoriach pieniężnych. Pożyczyć możemy rzecz i umowa na to nie musi być zinstytucjonalizowana. Pożyczki w firmach pozabankowych nie wymagają podawania celu wydatków i coraz częściej (na ogół w kwotach od 500 do 150 000 tysięcy) nie wymagają poręczeń oraz zaświadczeń z ZUS, US oraz BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Nie musisz się tłumaczyć z rodzaju wydatków

I to by właściwie wystarczyło dla uświadomienia sobie dlaczego możliwość zaciągania różnego rodzaju pożyczek w pozabankowych firmach pożyczkowych takicj jak np. Miloan.pl stało się tak poważną konkurencją dla banków. Na dodatek jeśli w ofercie takiej firmy (np. Iwoca) widnieje hasło tego rodzaju: „Masz plan rozwoju swojej firmy? Zrealizuj go z naszą pożyczką” to wielu przedsiębiorców nie przejdzie obok tego obojętnie. Przykładem może być między innymi Provident. Tu przedsiębiorca może załatwić szybką pożyczkę w kwocie do 150 000 złotych.

Na górnym pasku portalu Providenta znajdujemy zakładkę „Pożyczka samoobsługowa”, to kolejny dowód na to w jakim tempie i samodzielnie możemy uzyskać pożyczkę łącznie z przelaniem na konto. Wcześniej możemy skorzystać z umieszczonego na portalu kalkulatora pożyczek i z pomocy konsultanta.

Inne zalety pożyczek dla przedsiębiorców

Przede wszystkim pozabankowe firmy pożyczkowe poszły mocno na rękę przedsiębiorcom startującym, bowiem o bankowy kredyt na założenie firmy wcale nie jest łatwo. Dotyczy to przede wszystkim małych firm, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw.

Mając na uwadze fakt, iż pożyczkodawcy nie obchodzi na co przedsiębiorca wyda pieniądze, firmy mogą skorzystać z pożyczki, w wypadku nagłych wydatków lub pilnych spłat, nie naruszając płynności finansowej.

Jakie jeszcze warunki należy spełnić

Przede wszystkim pożyczkobiorca musi być pełnoletni, chociaż niektóre pozabankowe firmy pożyczkowe wymagają minimalnego wieku 21 lat od klienta. Konieczne jest posiadanie dowodu osobistego i konta w banku. Większość pożyczek załatwia się obecnie korzystając z internetu lub telefonicznie.