Portugalia – dlaczego warto się tam wybrać?

lisbon-1801727_640Rok rocznie Portugalia odwiedzana jest przez około 13 mln turystów z całego świata. Ilość ta robi wrażenie, zwłaszcza w porównaniu do ogólnej liczby mieszkańców tego kraju – mniejszej niż 13 mln. Portugalia to nie tylko piękne plaże i znakomite warunki do leżakowania na błogich wakacjach w środku lata, ale również możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu i zwiedzania wielu cennych zabytków.

Portugalia niewielkim państwo na krańcu Europy

Portugalia, a właściwie Republika Portugalska jest stosunkowo niewielkim krajem. Położony jest on na południowo-zachodnim krańcu Europy i Półwyspu Iberyjskiego. Turystyka odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce Portugalii, dlatego jest aktywnie wspierana przez rząd. Do tego kraju należy także kilka wysp atlantyckich, m.in. Madera. Jednym z najbardziej znanych kurortów nadmorskich Portugalii, w szczególności dla Polaków jest Algarve.

Dlaczego warto tam pojechać?

Kraj posiada wiele atutów turystycznych. Przede wszystkim charakteryzuje się bardzo przyjemnym dla turystów klimatem. W pobliżu oceanu temperatury są niższe niż w głębi lądu. Na wybrzeżu latem jest około 27 stopni Celsjusza, podczas gdy w miastach w centralnej Portugalii może panować upał rzędu 40 stopni Celsjusza. Atlantyckie okazuje się idealne do wypoczywania, ponieważ są piaszczyste. Jedynym mankamentem jest stosunkowo zimna woda w oceanie. Z uwagi na silne pływy Oceanu Atlantyckiego, kształt i rozmiar plaż zmienia się w sposób bardzo dynamiczny. Dla miłośników mocnych wrażeń i przepięknej przyrody, w Portugalii można podziwiać ciekawe formy klifów nadmorskich.

Tym, co zdecydowanie przyciąga do Portugalii ruch turystyczny, są oczywiście jej piękne zabytki rozlokowane w wielu różnych miastach, między innymi w stolicy, Lizbonie. Firma Lisbon Story realizująca wycieczki po Portugalii z polskim przewodnikiem podkreśla, że w stolicy trzeba spędzić co najmniej kilka dni, aby dobrze poznać wszystkie jej zabytki. Od Castelo de São Jorge w Alfamie czyli w najstarszej części miasta, po pombalińską zabudowę Placu Handlowego i Dolnego Miasta. To tylko ułamek atrakcji Lizbony. W Portugalii można zobaczyć o wiele więcej, m.in. urokliwe miasto Porto, na pewno kojarzone przez miłośników mocnych trunków ze słodkim winem, o rubinowej barwie. Najstarsze miasta w Portugalii mają ciekawą zabudowę i wielowiekowe zabytki, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Ogólnie kraj ten jest obowiązkową pozycją na liście kluczowych dla każdego turysty miejsc do zobaczenia w Europie.