Pompa ciepła czy piec gazowy?

Budowa domu czy remont mieszkania to duże przedsięwzięcie, które pochłania spore nakłady finansowe. Każdy wykonany krok i zakup jest kilka razy przemyślany tak by nie żałować decyzji i wygodnie funkcjonować we własnym domu.

Bardzo istotnym etapem jest wybór narzędzia grzewczego, a mianowicie- kotła gazowego lub pompy ciepła. Ofert i urządzeń jest mnóstwo i kupno na chybił-trafił w żadnym wypadku się nie sprawdzi. Oprócz ceny należy zwrócić uwagę na kilka różnic i cech, które charakteryzują dane urządzenia.

Porównując do innych urządzeń grzewczych kocioł gazowy i pompa grzewcza, są najbardziej przyjazne środowisku. Zasada działania obu urządzeń nie jest skomplikowana. W kotle spalany jest zmieszany gaz z powietrzem. Warto dodać, że powstałe spaliny nie zawierają zbyt wielu zanieczyszczeń. Pompa natomiast jest bardziej nowoczesna, a jej użytkowanie w żaden sposób nie emituje zanieczyszczeń do środowiska. Wykorzystywane ogrzewanie jest gromadzone w gruncie, powietrzu czy też wodzie.

Różnice pomiędzy piecem a pompą

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Piec gazowy ma przede wszystkim niską cenę, nie potrzebuje dużej powierzchni do ulokowania, użytkowanie nie jest uciążliwe dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj ogrzewania jest niebezpieczny gdy zapomni się o konserwacji lub gdy użytkuje się go w niewłaściwy sposób. Nie ma przeciwwskazań jeżeli w instalacji grzewczej ma być również zamontowane ogrzewanie podłogowe, a także gdy planuje się zasilenie grzejników. Przechodząc do charakterystyki pompy można śmiało napisać, że jej eksploatacja jest tania, do zasilania jest potrzebna energia elektryczna a nie paliwo. Tutaj jednak cena jest stosunkowo wyższa, a dodatkowym problemem może być znalezienie dobrego miejsca na wymiennik gruntowy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają małą powierzchnię działki. Tak jak w przypadku kotła pompa może zasilać grzejniki.

Jak widać oba urządzenia nie są bardzo skomplikowane i nadają się do codziennej eksploatacji. Wszystko zależy również od nakładów finansowych, a także możliwości eksploatowania. Najważniejsze jest to, że oba przykłady swoją pracą nie zanieczyszczają mocno otoczenia. Aby dokonać konkretnego wyboru trzeba koniecznie przeanalizować każde za i przeciw lub ewentualnie poradzić się osoby, która fachowo zajmuję się doborem takich urządzeń.