Pomoc w organizowaniu finansów domowych

business-1037741_1280Prawie każde gospodarstwo domowe potrzebuje pomocy w zarządzaniu własnymi środkami. W dzisiejszych czasach wyjątkowo trudno o odpowiednie bilansowanie przychodów i wydatków w comiesięcznym domowym budżecie, głównie ze względu na spore obciążenie każdej rodziny regularnymi kosztami.

Wiele z nich to koszty oczywiste, związane z codziennym funkcjonowaniem, jak wydatki żywność czy media – czynsz, prąd, wodę. Zarezerwowanie odpowiednich środków co miesiąc na te cele to absolutne minimum, które do egzystowania potrzebuje każdy człowiek i przeważnie przy posiadaniu zatrudnienia i nawet minimalnej, ale regularnej pensji – jest to możliwe. Osoby trwale bezrobotne lub bezrobotne od niedługiego czasu, przeważnie miewają problem nawet z pokryciem finansowym wszystkich usług i produktów niezbędnych do minimum egzystencji.

Najliczniejszą grupę wśród tych osób stanowią jednak przede wszystkim ci, którzy kiedyś posiadali zatrudnienie czy nawet mieszkanie, ale w wyniku złych decyzji finansowych, znaleźli się w fatalnej sytuacji ekonomicznej. Do najpoważniejszych grzechów, jakie popełniają wszystkie osoby pragnące szybkiego podniesienia poziomu swojego życia, zalicza się naturalnie przesadne uzależnienie od kredytów. Na rynku banków komercyjnych nie brakuje takich kuszących i odpowiednio promowanych pod kątem marketingowym usług i produktów jak:

  • Karty kredytowe – szczególnie popularne na zachodzie, gdzie średnia kart kredytowych na jedno gospodarstwo domowe wynosi powyżej pięciu. W Europie środkowej i wschodniej jest to produkt sprzedawany od niedawna, ale już stanowi spore zagrożenie dla finansów niejednego gospodarstwa w Polsce i nie tylko. Po wykorzystaniu całości limitu na karcie jego jednorazowe spłacenie jest bardzo trudne, a comiesięczna kwota minimalna do spłaty nie pozwala na dość dynamiczne minimalizowanie długu wobec banku i odsetki od wysokiego długu potrafią bardzo przeszkadzać w planowaniu wydatków.
  • Debety, czyli kredyty odnawialne – propozycja szczególnie ochoczo prezentowana przez banki komercyjne swoim stałym klientom, którzy posiadają w banku swoje prywatne konto od dawna i na to konto księgują swoje comiesięczne przychody. Uruchomienie swoistej linii kredytowej na takim rachunku rozliczeniowym to dla banku bardzo bezpieczna inwestycja finansowa i jeszcze jeden mechanizm na związane klienta ze swoją marką na długie lata.
  • Kredyty gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne – często, aby je dostać, klient musi najpierw spełnić wiele trudnych wymogów formalnych. Niektóre z tych zobowiązań podejmuje się na okres pięciu, dziesięciu, a w przypadku kredytów hipotecznych – nawet trzydziestu lat. Spełnienie wymogów kredytowych w banku w jednym roku to jedno, a wywiązanie się z umowy kredytowej przez kolejne trzy dekady, to już zupełnie inny projekt.

Nie dziwota więc, że te wszystkie piętrzące się miesięcznie zobowiązania mogą stanowić dla niejednej rodziny ogromne wyzwanie. Korzystanie z pomocy doświadczonych doradców może uchronić przed stanięciem w tak trudnej sytuacji, lub pomóc z niej wyjść.

Publikację przygotował Niezależny Doradca Kredytowy w Warszawie – dla nas liczy się dobro klienta.