Jak pomóc osobom starszym w swoim sąsiedztwie?

Żyjemy w otoczeniu starszych osób, zatem poniekąd na nas spoczywa obowiązek zapewnienia im opieki. Sąsiedzi znają się dobrze i dzięki temu łatwo można sprawdzić, który spośród seniorów w okolicy może liczyć na pomoc najbliższych, a który nie. I jeśli tylko będziemy widzieć, że ktoś jest samotny, to powinniśmy zrobić wszystko, aby osobie takiej ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Tak naprawdę, czasami wystarczy zrobić komuś zakupy, bądź porozmawiać z nim, a  niekiedy potrzebna będzie bardziej specjalistyczna opieka. Zwłaszcza, kiedy dane osoby nie mogą liczyć na pomoc najbliższych. Oczywiście, wiele zależy od tego, ile mamy czasu, jaki jest Nasz kontakt z tą osobą bądź jakimi środkami dysponujemy. Możemy też z innymi sąsiadami zdecydować się na podzielenie obowiązków nad osobą starszą. A jeśli nie mamy zbyt dużo czasu to dobrym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z usług GoldCare.pl, firmy polecającej wykwalifikowanych opiekunów, a do tego korzystającej z innowacyjnego sprzętu. Takie zapewnienie opieki całodobowej, albo nawet parugodzinnej sprawi, że będziemy wiedzieć, iż osoba starsza przebywa w komfortowych warunkach.

Można też zdecydować się na wynajęcie pielęgniarki środowiskowej. Pielęgniarka bądź opiekunka będzie zajmować się domem oraz chorym, i to na jak najwyższym poziomie. Najważniejsze zaś będzie, aby osoba taka kontrolowała przyjmowanie posiłków oraz lekarstw, gdyż o tym często seniorzy zapominają. Poza tym, opiekunowie będą na bieżąco sprawdzać, jakie senior ma ciśnienie, czy poziom cukru we krwi.

Kiedy natomiast sami decydujemy się udzielać pomocy osobom starszym z sąsiedztwa to w pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, że osoby te w ogóle pomocy oczekują. Nie może to w nich wzbudzać dyskomfortu. Poza tym, warto zadbać, żeby osoba taka Nam ufała. Opieka nie powinna być nachalna, a już sama rozmowa z seniorem może być tym, czego w danej chwili potrzebuje on najbardziej. Ludzie starsi, samotni mają wiele trosk
i dobrze, by mieli się nimi z kim podzielić. Musimy być zatem wyczuleni na innych, mieszkających niedaleko nas.