Podświetlenie tablicy rejestracyjnej i światła odblaskowe w zgodzie z przepisami

1024px-mercedes_benz_slr_mclaren2Każdy samochód dopuszczony do użytku na drogach publicznych musi posiadać na wyposażeniu 11 typów, sprawnych świateł zewnętrznych. Najczęściej nie pamiętamy o wszystkich rodzajach obowiązkowego oświetlenia, łatwiej jest nam zauważyć przepalenie świateł mijania czy stopu, niż uszkodzenie tylnych odblasków czy oświetlenia tablicy rejestracyjnej. A przecież i te dwa typy świateł wchodzą w skład owych 11 obowiązkowych, określonych Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Zbagatelizowanie ich awarii może skutkować mandatem w przypadku kontroli policyjnej. Przypomnijmy sobie zatem najważniejsze wytyczne dotyczące właściwego działania świateł odblaskowych i podświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Tylne światła odblaskowe

Światła odblaskowe to oświetlenie, które nie świeci własnym światłem, ale światłem odbitym. W standardzie wyposażenia każdego samochodu muszą znajdować się obowiązkowe tylne światła odblaskowe. Ich barwa, liczba, rozmieszczenie oraz własności świetlne są precyzyjnie określone przez polskie przepisy drogowe. 2 tylne odblaski, o kształcie innym niż trójkąt, posiadają czerwoną barwę, a powierzchnia ich świecenia może się częściowo pokrywać z powierzchnią świecenia innego tylnego światła. Jednym z głównych wymagań, jakie powinny spełniać tylne odblaski, jest ich widoczność. Powinny być z łatwością dostrzegalne w nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości co najmniej 150 m w sytuacji ich oświetlenia światłami drogowymi następnego pojazdu.

Wspomniane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dopuszcza wyposażenie samochodu w dodatkowe odblaski – przednie i boczne. Pierwsze muszą mieć barwę białą, drugie – żółtą. Powinny spełniać te same wymagania co do widoczności jak w przypadku tylnych świateł odblaskowych. Choć dodatkowe oświetlenie odblaskowe pomaga poprawić widzialność pojazdu po zmroku, to jednak trzeba mieć na uwadze i to, że przesada może być w tym wypadku zgubna. Ważne, aby dodatkowe odblaski były subtelne, dzięki czemu nie oślepią innych kierowców oraz pozostałych uczestników ruchu. Boczne światła odblaskowe zaleca się np. kierowcom, którzy często podróżują po zmroku w terenie nieoświetlonym.

Co z podświetleniem tablicy rejestracyjnej?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa także sposób oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej. Światło tego typu powinno mieć jedynie barwę białą i zapewniać dobre oświetlenie tablicy. Co to znaczy dobre? To znaczy, że podświetlenie musi umożliwiać odczyt znaków znajdujących się na tablicy w porze nocnej, przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości co najmniej 20 m. Ale uwaga – oświetlenie musi być na tyle dyskretne, aby nie było bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu z odległości większej od 25 m. Dlatego łamiące obowiązujące przepisy jest np. oświetlanie tablicy rejestracyjnej intensywnie świecącymi listwami LED.

Warto pamiętać o wszystkich typach obowiązkowego oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Uszkodzenie odblasków czy przepalenie się świateł tablicy rejestracyjnej nie rzuca się tak bardzo w oczy, jak niesprawna żarówka świateł drogowych, dlatego trzeba obudzić w sobie nawyk systematycznego kontrolowania oświetlenia naszego samochodu i w razie konieczności natychmiast naprawić awarię. W ten sposób unikniemy nieprzyjemności i problemów podczas kontroli policyjnej.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł będzie pomocny w przypomnieniu sobie podstawowej, choć niejednokrotnie zapomnianej wiedzy o bezpieczeństwie drogowym. Twórcą tekstu jest sklep internetowy nocar.pl specjalizujący się w sprzedaży oświetlenia samochodowego znanych i cenionych na rynku marek, takich jak Osram, Philips, Narva, Tungsram czy General Electric. Więcej informacji o tym, czy za niesprawną żarówkę grozi kierowcy mandat, znaleźć można na blogu sklepu, we wpisie „Czy przepalona żarówka równa się mandat?”